Binlerce Türk buraya sığındı!

Milli Mücadele sırasında askeri karargah olarak kullanılan, katliamlardan kaçan binlerce Türk'ün saklandığı ve Büyük Önder Atatürk'ün de kaldığı tarihi Şeyh Cemil Nardalı Konağı, yıkılmaktan kurtarıldı.

12.08.2010 - 12:29

Binlerce Türk buraya sığındı!

Adana'nın Çukurova yöresinde, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması sürecinde yararlılık gösteren Şeyh Cemil Nardalı tarafından yaptırılan ve Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan tarihi konak, Nardalı'nın torunu olan Can Gülez'in girişimleri sonucu restore ediliyor.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü'nce bahçesindeki ağaçlarla birlikte 1993 yılında koruma altına alınan konaktaki restorasyon, Adana Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

Çalışmaların yıl sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor.

20 YILLIK MÜCADELE
Restorasyon çalışmalarına başlanabilmesi için mülkiyeti kendilerine ait olan konağı belediyeye devrettiklerini söyleyen Can Gülez, ''Kurtuluş Savaşı yıllarında dedem Şeyh Cemil Nardalı'nın, Fransız ve Ermenilerin katliamından kaçan yüzlerce Türk'ün barınması, beslenmesi, emrindeki silahlı müfrezeyle korunması ve güvenli bölgeye naklini sağladığı tarihi konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne dönüştürülecek. Binanın müze olarak hizmete girmesiyle 20 yıl önce başlattığım mücadele mutlu sonla noktalanacak'' dedi.


Gülez, tarihi binanın, Kurtuluş Savaşı yıllarında işgal kuvvetlerine karşı mücadele başlatan vatanseverler arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...