Bir Cumhuriyet Hanımefendisinin kıyafetleri İMA’da

İstanbul Moda Akademisi, Mevhibe İnönü’nün kıyafet retrospektifini sergiliyor. Sergide, Türkiye’de modanın yakın tarihi gözler önüne seriliyor,

01.11.2009 - 22:24

Bir Cumhuriyet Hanımefendisinin kıyafetleri İMA’da

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı’nın eşi Mevhibe İnönü’nün retrospektif kıyafet sergisi, Cumhuriyet’in 86. yılında İstanbul Moda Akademisi’nde yer alıyor. “Bir Cumhuriyet Hanımefendisi: Mevhibe İnönü Sergisi”, 1920'lerden 70’lere, modanın yakın tarihine tanıklık ederken, gelecek kuşaklara ve Cumhuriyet kavramına ayna tutuyor. Sergi, 27 Ekim – 30 Kasım tarihlerinde, 10.00 – 18.00 saatleri arasında İstanbul Moda Akademisi Sergi Salonu’nda izlenebilir.

Sergide, Mevhibe İnönü’nün taktığı ilk şapka, Pembe Köşk’te verilen ilk balodaki elbisesi, İsmet Paşa ile Çankaya sırtlarında ata bindiği binici kıyafeti, Atatürk’le birlikte katıldığı ilk Cumhuriyet balosundaki elbisesi, kayak kıyafeti, aksesuarları ve gelinliği de yer alıyor.

Pembe Köşk’ün 90 yıllık tarihinde ikinci kez, 40 adet kıyafet ve tamamlayıcı aksesuarları, Mevhibe İnönü’nün kızı Özden Toker'in özel izniyle köşkten çıkacak. Ayrıca bu sergi için özel olarak çekilen, ilk kez Özden Toker'in annesini ve fotoğraflardaki anılarını anlattığı bir video gösterisi de sergi boyunca izlenebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...