Türkiye'den çok sayıda gazeteciyi ülkesine davet eden Çeçenistan Cumhurbaşkanı 35 yaşındaki Ramzan Kadirov, düzenlediği basın toplantısında, Çeçen cinayetlerinden doğum gününde yapıldığı söylenen kutlamalara birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Habertürk'ün haberine göre; Türkiye'deki Çeçen cinayetlerinin arkasında kendisinin olduğu iddialarına tepki gösteren Kadirov, "Bizim istihbaratımıza göre, bu cinayetlerin arkasında kendi aralarında paylaşamadıkları bir para meselesi var. Ben imajımızı düzeltmek yerine böyle bir şey yapar mıyım? Ayrıca ajan olduğu öne sürülen kişi de burada tekstilci bir işadamı. Şu anda Türkiye'de. Eğer suçluysa kanunen gerekeni yapsınlar" dedi.

Kadirov, iki grubun mücadelesiyle ilgili de bilgi verdi ve şöyle konuştu:

"2003'te referanduma gidildi ve halk artık savaş istemediğini ortaya koyunca Ahmet Hacı Kadirov cumhurbaşkanı oldu. Birkaç yıl sonra dağdaki gruplar kendi aralarında ikiye bölündü. Zakayev'in liderliğindeki grup, bağımsız Çeçenistan için İçkevya adını kullanarak bağımsızlık mücadelesine devam edeceğini açıkladı. Diğer grup Umarov ise Çeçenistan'ın özgürlüğü değil Kafkas Emirliği için mücadeleye devam edeceğini bildirdi. Bu iki grubu çeşitli ülkelerde temsil eden temsilcilikler de ikiye bölündü. Bu temsilcilikler yardım adı altında toplanan paraları kendi gruplarına aktardı. İşte bu paralar nedeniyle iki grup şimdi büyük bir mücadele içinde, cinayetler de bu yüzden işleniyor"