Esin Önder, yaşam ve hakkı konusunda duyarlı davranılmasını isteyerek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çağrı yapmasını talep etti.

Ramazan ayında toplumun büyük bölümünün camilere gideceğini belirten Önder, "İnsan ve hayvan hakkını eşit tutan bir dinin hükümlerinin uygulanması için Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvurarak, hutbe ve vaazlarda kapıların önüne hayvanlar için 'bir kap su konulması' çağrısında bulunulmasını talep ettik. Hayvanlara karşı vahşetin durdurulması, sıcak yaz günlerinde kapıların önüne bir kap su, yemek konulması konusunda yardım istedik. Hayvanseverler olarak toplumun bu önemli sorununa din görevlilerimiz, müftülerimiz, hocalarımız hutbe ve vaazlarda yer verirse duyarlılığın daha da artacağına inanıyoruz. İslam dinine göre, hayvanlara acımak ve iyilik etmek gerekir" dedi.

Türkiye'de son yıllarda hayvanların büyük işkencelere uğradığını, sokaklarda aç ve susuz ölüme mahkum edildiğini savunan Önder, "Camilerde hayvanlara merhamet ve şefkatle yaklaşılmasının İslam dininin de bir gereği olduğuna yer verilmesi, bu konuda yürüttüğümüz mücadeleye önemli katkı sağlayacak" diye de ekledi.