Bir Karadeniz fıkrası gibi...

Çamlıhemşinli Ahmet Kesti, sarp bir tepenin üstüne inşa ettiği evinde çatı uçmasın diye halatlarla çatıyı eve, evi de arka taraftaki çelik duvara tutturdu. Isıtma sistemi de olan evde teleferik de cabası...

Ahmet Kesti, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Topluca köyünde benzeri çok az görülebilecek bir evde yaşıyor.

Ardeşen'de tekstil işiyle uğraşan Ahmet Kesti, baba ocağı Topluca köyündeki araziye ahşap bir ev inşa etmek istedi. İşi dolayısıyla köye genellikle gece geç saatlerde geldiği için hem köy halkını rahatsız etmemek hem de gözden biraz uzak olmak isteyen Kesti, evi mahallenin dışındaki bir yere inşa etmeyi planladı.

Kesti, dağlık arazi yapısının güneşlenmenin önünde oluşturduğu engeli ortadan kaldırmak amacıyla evini, güneşten çok daha fazla yararlanabileceği bir noktaya inşa etmeye karar verdi. Evin çok rüzgar alacağını, kara yoluna uzaklığı nedeniyle de ulaşımının güç olacağını söyleyen köylülerin eleştirine rağmen inşaata başlayan Kesti, ahşap evi 6 ayda ayda tamamladı.

Karadeniz  manzaralı sarp bir tepenin üzerindeki ev, ayrıca Fırtına Vadisi ile Ardeşen ve Pazar ilçelerini gören bir noktaya inşa edildi.

Ahmet Kesti, evi, rüzgardan zarar görmemesi için temeldeki kayalara çaktığı kazıklar üzerine oturtarak, çatıyı da uçmaması için çelik halatlarla eve, evi de profil demirlerle arka tarafta inşa ettiği duvara monte etti.

Giriş katında 4 odası, çatı katında ise salonu bulunan evin ısınma sorununu da düşünen Kesti, binanın giriş katına kurduğu soba ile üst kattaki salonu da ısıtabilmek için sobanın üzerine denk gelen bölüme yarım metre çapında bir delik açtı. Kesti, çocuklar düşmesin diye deliğin üzerini de üzerinde küçük delikler bulunan bir metalle kapattı.

Sobaya su kazanı da monte eden Kesti, kazanı su tesisatına bağladı. Böylece soba yandığı sürece tesisatın ulaştığı banyo ve lavabolarda sıcak su kullanma imkanı sundu. Soba borusuyla küçük bir motoru irtibatlandıran Kesti, böylece motoru kullanarak sobayı çok daha kolay tutuşturma imkanı bulurken, dumanın odaya dolmasını da engellemiş oldu.

RAYLI TELEFERİĞİ BİLE VAR
Ahmet Kesti, özellikle yaşlı ve çocukların kara yolu ile ev arasındaki 42 metrelik patika yolu çıkmakta zorlanması üzerine, demir borular kullanarak raylı bir sistem kurdu.

Üzerine motor yardımıyla hareket edebilen ilkel bir ''teleferik'' yerleştiren Kesti, sisteminin yağmur ve kardan etkilenmemesi için alüminyum saçlar kullanarak önlem aldı.

Sarp arazide düşme ve yuvarlanma riskini ortadan kaldırmak amacıyla rayların kenarına demir korkuluk yapan Ahmet Kesti, böylece kara yolu ile ev arasındaki ulaşım sorununu da motor yardımıyla çalışan ilkel teleferikle çözdü.

Ev 70 bin, teleferik sistemi ise 7 bin liraya oldu. Kesti, ileride raylı sistemin yerine asansör yaptırmayı düşünüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...