'Bir Yiğit Vardı'

Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes'in hayatını konu alan kitap, raflardaki yerini aldı.

Anadolu Ajansı 27.05.2010 - 10:33

'Bir Yiğit Vardı'

Gazeteci Erdal Şen tarafından, biyografik roman türünde kaleme alınan kitapta, Menderes'in çocukluğundan, idamına kadar geçen hayatının bilinmeyen pek çok ayrıntısını bulmak mümkün.        

Yassıada ile ilgili kitap çalışmaları bulunan, TRT'de yayınlanan Ali Adnan-Başvekil belgeselinin de konsept danışmanlığını da yapan Şen, ''Bir Yiğit Vardı'' adlı kitabında, biyografinin yanı sıra Adnan Menderes'in ülkeye yaptığı katkıları da okuyucularla paylaşıyor.       

Şen, Yitik Hazine Yayınları'ndan çıkan kitapta, Menderes'in insani boyutunu da öne çıkaran çok sayıda anektoda yer verdiğini söyledi.        

Menderes ailesinin hayatta olan tek ferdi Aydın Menderes'in, babasının hayatına dair bilinmeyen konuları kendisiyle paylaştığını, bu anıları kitabına aktardığını belirten Şen, şöyle konuştu:        

''Başvekil Menderes'in öksüz ve yetim olarak başlayan hayat yolculuğunda çektiği zorluklar, mayasını yoğuran babaannesinin nasihatleri, İzmir'de geçirdiği gençlik günleri, Amerikan Koleji'nde okurken yaptığı misyonerlik şikayeti, hayatında 27 Mayısla üç kez karşı karşıya gelişi, Milli Mücadele günlerine katkısı kitabın ilk bölümünde dikkat çeken başlıklardan.        

Özellikle Aydın'ın Yunan işgalinden kurtuluşundaki üstlendiği roller, işgal kuvvetlerinin köprüsünü patlatması adım adım kitapta yer buluyor. Berin hanımla evliliğinin perde arkası, çiftçi Adnan Bey olarak siyasete girdiği 31 yaşına kadar çiftlikteki maceraları da ilgi çekici konular içeriyor.''        
Şen, Adnan Menderes'in iç ve dış politikada izlediği yöntemlere ilişkin örnekleri de okurlarla paylaştığını ifade ederek, ''Kitapta ayrıca Aydın Menderes'le yapılmış geniş bir röportaj ile çok sayıda yeni fotoğrafın da olduğu 'Menderes Albümü'nün bulunuyor'' dedi.        

Kitapta Turgut Özal ve Süleyman Demirel arasındaki GAP polemiğine farklı bir bakış açısıyla yaklaştığını anlatan Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:        

''GAP'ın esas sahibinin Adnan Menderes olduğu iddia ediliyor. Keban Barajı'nın Menderes'in talimatıyla daha 1950'lerin ortalarında projelendirildiği ifade edilerek o günlerde hazırlanan fizibilite raporlarından örnekler veriliyor.        

Boğaz köprüsünün ihalesinin o dönemde yapıldığı, darbenin hemen öncesindeki nükleer proje, demir-çelik projeleri, petrol alanındaki hamleler ve ağır sanayiye dönük Menderes'in vizyonundan örnekler veriliyor. İlk traktörün, ilk yerli lokomotif 'Karakurt ve Bozkurt'un hikayesi de ilk kez bu kitapta gündeme getiriliyor.''
        
KİTABIN TAKDİM YAZISI OĞUL MENDERES'TEN
Erdal Şen, kitabın takdim yazısının Menderes'in hayatta kalan tek oğlu Aydın Menderes'in kaleme aldığını söyledi.        

''Bu kitabı Adnan Menderes'le ilgilenen ve ilgilenecek herkese tavsiye ediyorum'' şeklinde başladığı takdim yazısında Aydın Menderes şu ifadelere yer verdi:        

''Bu kitabın yazarı Erdal Şen genç yaşına rağmen ömrünün önemli bir bölümünü Adnan Menderes ve Demokrat Partiyle ilgili çalışmalara ayırmıştır. Elinizdeki kitap Adnan Menderes'in biyografisi ile ilgili sıradan bir kitap değildir.        

Bu kitapta Adnan Menderes hem gayet geniş, hem de derin bir şekilde ele alınmıştır. Adnan Menderes'in bir insan olarak tasvirinden, yaşadığı dönemin iç ve dış olaylarına kadar her husus bu kitabı çok iddialı kılacak bir ölçüde ele alınmıştır. Bu kitap aydınlatıcı, ufuk açıcı ve bundan sonraki araştırmacılar için öncülük görevi üstlenecek bir kitaptır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...