Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, turizmcilere olan sitemini şu sözlerle dile getirmişti:

"Türkiye'deki turizm destinasyonumuz acaba 5 tane il (İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Aydın) mi? Bunun dışında bizim güçlü destinasyonlarımız yok mu? Bakıyorum ki ne Muş'ta, ne Bitlis'te doğru dürüst bir tane otel yok. Yol var. Havaalanı var. Ama bir tane otel yok. Niçin burada böyle bir adım atmıyoruz?" diye sormuştu.

Bitlis'te 71, Muş'ta 106 tesisin açılışını yaptıklarını söyleyen Erdoğan'ın "Oralarda duble yolların olduğundan haberiniz yok. Belki Muş'a gitmeyen kardeşlerim var içinizde. Oraya bir 4 yıldızlı otel yakışmaz mı? Yakışır" sözlerine bölgede son yıllarda yatırımlarını artıran Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'den yanıt geldi.

Akşam gazetesinin haberine göre; Özdemir "Hakikaten devlet, Doğu ve Güneydoğu illerinin, yol, havalimanı gibi altyapı projelerini hızla çözüyor. İller duble yollarla birbirine bağlandı. Bu hafta Siirt, Bitlis ve Muş'taydım. Kalınacak bir otel dahi yok. Bu bölgenin turizm yatırımları açısından cazip olacağını düşünüyoruz. Bizim de bu bölgede çok büyük çimento ve enerji yatırımlarımız var. Otelcilik anlamında fizibilite çalışmaları yapıp otel yatırımıyla ilgili son kararı vereceğiz" dedi.

KISA SÜRE SONRA YATIRIM BAŞLIYOR
Muşlu işadamı Selahattin Akaydın da son yıllarda memleketine olan yatırımlarını artırdı. Akmen Ayakkabıcılık'ın sahibi olan Akaydın, bir süre önce üretiminin bir kısmını Muş'a taşıdı. Memleketine bu alanda eğitim veren bir okul da kurmak isteyen Akaydın, konaklama alanındaki boşluğu fark ederek bu yönde çalışmalara başladı. Yerel yöneticilerle görüşen Akaydın kısa bir süre sonra yatırıma başlamayı planlıyor.

"BAŞBAKAN'LA ARAMIZDA FİKİR AYRILIĞI YOK"
Eleştirilere hak veren TÜROFED'in Başkanı Ahmet Barut da şu açıklamada bulundu:

"Anadolu'da her yer otel dolu diyemeyiz ama 7-8 yıl öncesine kıyasla bölgedeki otel sayısında ciddi artış var. Bitlis'te Muş'ta da yavaş yavaş oteller yapılacak. Zaten trend de bu yönde. Dedeman, Hilton, Anemon gibi pek çok otel zinciri Anadolu'da yatırım planlarını hızlandırdı. Bence Başbakan'la aramızda bir fikir ayrılığı yok."

"MUTLAKA OTEL KURARDIK"
Bitlisli işadamı Nahit Kiler, bölgede ciddi bir otel eksikliği olduğunu ifade ederek, "Bitlis'e yabancı biri gittiğinde, kalabileceği bir yer yok. Sadece bir Polisevi var. Eğer faaliyet alanımız otelcilik olsa mutlaka Bitlis'e yatırım yapardık. Bölgeye yatırım yapanların bunun karşılığını alacağını düşünüyorum. Bitlis şu anda ticari olarak 1-2 tane 5 yıldızlı oteli kaldırabilecek durumda" dedi.