Biyokimlik nedir?

Biyokimlik, müşterilerimizin parmak damar haritalarının Bankamatik işlemlerinde şifre yerine kullanılmasını sağlayan, ayrıca kartsız para çekme imkanı da sunan ve Türk bankacılık sektöründe ilk kez Bankamızca kullanılmaya başlanan ileri bir teknoloji ürünüdür. Biyokimlik, parmak damar okuyucu cihaz ile kızıl ötesi ışınlar kullanılarak çıkarılan parmak damar haritasının sayısal veriye dönüştürülmesi ile oluşturulur. Parmak damar haritası verisi sisteme kaydedilen müşterilerimiz, parmak damar okuyucusu bulunan Bankamatiklerimizde okuyucuya parmaklarını okutarak işlem yapabileceklerdir.

Parmak Damar Haritası Teknolojisi; kişiye has, eşsiz, kopyalanamayan ve yaş ilerledikçe değişmeyen parmak damar haritasını kızıl ötesi ışınlar yardımıyla çıkarıp, kimlik doğrulama için uygun veriye dönüştürülmesini sağlayan, güvenli ve kesin sonuç veren biyometrik yöntemlerinden biridir. Yüz tanıma, iris tanıma, ses tanıma, parmak izi tanıma ve damar tanıma biyometrik yöntemlerden birkaçıdır. Parmak Damar Tanıma, en gelişmiş biyometrik yöntemlerden biri olup, kullanıcıya güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlar.

Parmak Damar Haritası’nın parmak izinden ne farkı vardır?

Parmak izi, parmağın dış yüzeyinin izi olduğundan kopyalanması mümkündür. Ancak damar haritası içsel bir biyometrik unsur olduğundan dış yüzeyden tespit edilememektedir. Bir kişinin parmak izi, tuttuğu herhangi bir eşyadan dahi alınıp kopyalanabilirken, parmak damar haritası dışarıdan tespit edilememe özelliği ile daha üst düzeyde güvenlik sağlamaktadır.

Parmak Damar Haritamı Bankanıza vermem güvenli midir?

Kimlik doğrulama amacıyla müşterilerimizden alınan parmak damar haritası sistemde kayıtlı tutulmayıp, sayısal bir veriye dönüştürülerek saklanmaktadır. Alınan veri kimlik tespiti amacıyla değil, sadece kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilmektedir. Diğer bir ifadeyle, parmak damar haritasının kime ait olduğunun tespiti mümkün olamamakta; sadece işlem esnasında alınan veri ile daha önce alınan veri karşılaştırılarak kimlik doğrulama gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla müşterilerimizin kişisel gizlilik endişesi duymalarına gerek bulunmamaktadır.

Biyokimlik parmağımın yaralanması damar haritamın okunmasını engeller mi?

Hayır. Parmak damar haritası içsel bir biyometrik unsur olduğundan yaralanma gibi parmağın dış yüzeyinde meydana gelen tahrifatlar okuma işlemini engellemez.

Biyokimlik ile Bankamatiklerde hangi işlemleri yapabilirim?

Bankamatik ya da kredi kartınız ve Biyokimlik’iniz ile giriş yaptığınızda herhangi bir işlem kısıtlaması olmaksızın tüm Bankamatik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan interaktif bankacılık hizmetlerimizden yararlanıyor iseniz Biyokimlik’iniz ile Bankamatiklerimizden kartsız para çekebilirsiniz.

Biyokimlik ile nasıl kartsız para çekebilirim?

Biyokimlik ile kartsız para çekebilmek için, “Kartsız İşlem” menüsünde “Biyokimlik” seçeneğini seçtikten sonra, müşteri numaranız ve 6 haneli İnteraktif Şifrenizi tuşlayıp, Biyokimlik oluşturduğunuz parmağınızı cihaza okutmanız yeterli olacaktır.

Biyokimlik kullanımı ücretlendirilmekte midir?

Hayır. Bankamatiklerimizden daha güvenle işlem gerçekleştirmenizi sağlayan Biyokimlik kullanımı herhangi bir şekilde ücretlendirilmemektedir.

Biyokimlik edindikten sonra bir daha Bankamatiklere şifre ile giriş yapabilecek miyim?

Evet. Bankamatiklerimizde Biyokimlik şifre yerine kullanılabilecek bir seçenek olarak sunulmaktadır. Biyokimlik edindikten sonra dilerseniz şifreniz ile işlem yapmaya devam edebileceksiniz.

Ayrıntılı bilgi : isbank.com.tr