Bizim şarkılarımızı kullanmayın artık

Aralarında R.E.M. gibi grupların da bulunduğu bir müzisyenler koalisyonu işkence sırasında şarkılarının kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek istiyor.

23.10.2009 - 11:27

Bizim şarkılarımızı kullanmayın artık

Aralarında Pearl Jam ve R.E.M. gibi isimlerin de bulunduğu bir müzisyenler koalisyonu, Irak ve Guantanamo Körfezi'nde kalan mahkumlara işkence etmek için kendi şarkılarının kullanılıp kullanılmadığını öğrenme talebinde bulundu.

Her ne kadar Birleşmiş Milletler bunu yasaklasa da eski mahkumlar hala hapishanedeyken yüksek sesle müziğe maruz bırakılarak işkence gördüklerini söyledi.

Sanatçılar, Britanyalı insan hakları grubu Reprieve tarafından desteklenen ve bir yıldır müzikle işkenceye karşı çıkan Amerikalı grup No More Guantanamo vasıtasıyla bilgi edinme haklarını kullanmak istedi.

Irak'ta en çok kullanılan şarkılar arasında David Gray'in Babylon, Metallica'nın Enter The Sandman, Queen'in We Are The Champions bulunuyor.

Bunların dışında Rage Against The Machine'in Killing In The Name Of parçası, metal grubu Deicide'nin F*** Your God ve bir televizyon karakteri olan pembe dinazor Barney'nin I Love You şarkısı da en çok kullanılanlar arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...