NTV

Boksta 'etek' tartışması

Yaşam

Polonyalı kadın boksörlerin etek giymesi ve uygulamanın yaygınlaştırılma çabaları tartışmaya yol açtı. Boksörlerse tercihin kendilerine bırakılmasından yana...

Spor branşları içerisinde en çok tartışılan dallardan biri olan boks farklı bir tartışma ile gündemde. Tartışmanın konusu, kadın boksörlerin şort mu yoksa etek giymesinin mi daha doğru olduğu...

Milliyet'in BBC’ye dayandırdığı haberine göre; kadın boksörlerin müsabakalar sırasında giyecekleri kıyafet spor kamuoyunu ikiye böldü. Geçtiğimiz hafta Rotterdam’da düzenlenen Avrupa Kadınlar Boks Şampiyonası’nda bazı sporcuların etek giymesi üzerine zaman zaman farklı spor dallarında da alevlenen kadın sporcuların kıyafeti tartışması boks çevrelerine de sıçradı.

Uluslararası Amatör Boks Birliği’nin (AIBA) kadın boksörlerde geleneksel şort giyimi yerine etek giyilmesini tavsiye ettiği ifade edildi. Polonya ise Boks Birliği’nin ‘opsiyonel’ bıraktığı durumu bir adım öteye taşıyarak, kadın boksörlerine eteği zorunlu hale getirdi. Polonya koçu Leszek Piotrowski şortun kadınlar için uygun olmadığını belirterek, “Etek, daha iyi ve kadınsı bir izlenim yaratıyor” dedi.

AIBA Başkanı Ching-Kuo Wu da yaptığı açıklamada, televizyon izleyicilerinin kask takan ve aynı kıyafetleri giyen erkek ve kadın sporcuları ayırt edemedikleri yönünde şikayetlerde bulunduklarını belirterek uygulamayı savundu.


Boks camiasından birçok isim ise uygulamayı olumlu karşılamadı. Rotterdam’da hafif siklet boks şampiyonluğuna uzanan Katie Taylor, “Bazı kadın boksörlerin mini etekler giymeye zorlanması utanç verici bir durum. Ben mini etek giymeyeceğim, çünkü gece dışarda bile giymem” sözleriyle eleştirisini dile getirdi.

Britanyalı Natasha Jonas ise olayın cinsiyetçi bir boyutu olduğuna vurgu yaparak, “Kadınları etekli görmek isteyen tek kesim erkekler. Bu tercih kadınların insiyatifine bırakılmalı” şeklinde konuştu.