Evliyken Avrupa standartlarında orta halli bir hayat yaşayan ancak ayrıldıktan sonra fakirlik sınırına yaklaşan hatta altına düşenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Kilise ve gönüllü derneklerin işlettiği yemekhane ve yatakhaneler artık boşanmış babalara yer açıyor.

lLa Stampa gazetesinin araştırmasına göre, İtalya'da boşandıktan sonra en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan 50 bin kişi var. Hüküm giymiş mafya mensuplarının mallarına el koyan devlet Milano'da oldugu gibi apartman dairelerini dönüşümlü olarak boşanmış babaların kullanımına bırakarak, bu yeni fakirlere destek çıkıyor. Ancak bu yardımdan çok az kişi yararlanabiliyor.

Tek maaş ile geçinmek bir yana kazandığı paranın bir kısmını nafaka olarak eski eşle paylaşan erkekler ek işlere yönelirken, çocukları yanına alan kadınların da işi hiç kolay değil. Çoğu yardım derneklerinin desteği ile ayakta duruyor. Boşanma anlaşmalı olursa masraflar azalıyor, ancak avukat masrafları yanında tekrar alınan beyaz eşya başta olmak üzere zaruri harcamalar boşanan kişileri zorluyor.

Boşanma travması yaşayan çocukların psikolog masrafları ve yaklaşan okul harcamaları da eski eşlerin yükünü ağırlaştırıyor.

Ekonomik krizin de büyük etkisi ile son dönemlerde boşanmak yerine aynı evde oturup ayrı hayatlar yaşayan çiftlerın sayısı artıyor. Zira yasal ayrılık süresinin mecburi olarak 3 yıl olduğu İtalya'da boşanma davaları en az 4 yıl sürüyor. Bu süre arttıkça masraflar da katlanarak artıyor. Bunlara bir de hemen hepsi banka kredisi ile alınan evlerin borcu da eklenince boşanmış çiftlerden oluşan yeni fakirler kategorisi gittikçe büyüyor.

Boşanan her üç erkekten biri fakir yatakhanelerinde uyuyor. Son 1 yılda ortaya çıkan bu durum yardım derneklerinin de tavrını değiştirdi. Özellikle ayrılık aşamasındaki kadınlara psikolojik ve maddi destek veren dernekler artık kadınlara bir kez daha düşünmelerini öneriyor.