Böyle yasak olur mu be yav!

Bozcaada Belediyesi hurdacı, seyyar satıcıların adaya girişine yasak getirdi. Bu karara “müzisyenler de giremez” maddesinin eklenmesi müzisyenleri isyan ettirdi. Müzik-Sen, yasaklamaya tepki gösterince belediye tabelayı kaldırttı.

11.05.2011 - 07:09

Böyle yasak olur mu be yav!

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde Belediye Meclisi ilginç bir yasak kararı aldı. 6 Nisan 2010 tarihinde alınan karar, ’Müzisyen, hurdacı ve seyyar satıcıların ilçeye girmesi yasaklanmıştır’ yazısının bulunduğu uyarı tabelası ile duyuruldu.

Tabela, Bozcaada’ya deniz yoluyla geçiş noktası olan karşıyakadaki Geyikli İskelesi’nde tel örgülere asıldı. Bir yıldır asılı olan tabela kısa süre öncesine kadar hiç kimsenin dikkatini çekmedi. Ancak, bir müzisyen tabelanın fotoğrafını çekip sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştı. Müzisyen, Bozcaada Belediyesi’ne de mail göndererek, sitemini dile getirip tabelanın kaldırılmasını istedi.

BAŞKAN TABELAYI KALDIRTTI
Vatan'ın haberine göre; belediyenin internet sitesine gelen mail üzerine Belediye Başkanı Demokrat Partili Mustafa Mutay harekete geçip Geyikli İskelesi’nde tel örgülere yazılı bulunan tabelayı kaldırttı.

Tabelayı kaldırdıktan sonra belediye veb sitesinden özür dileyen Mutay, “Tabeladaki yazı biraz sıkıntılı bir ifade oldu. Daha önce diğer ilçelerden gelen bazı kişiler adada geceleri lokantalarda çalarak konuklarımıza rahatsızlık veriyordu. Bu yazıyı onun için astık. Ama gerçekten üslup biraz yanlış oldu. Bunu kabul ediyorum” dedi. Mutay, levhayı söktüklerini, internet sayfasından da özür dilediklerini bildirerek, “(Bizim sanatçılara karşı böyle bir davranışımız, onları rencide etmek gibi bir durum olamaz) dedim. Tamam biz bir yanlış yapmışız, şimdi bu yanlışımızdan geri döndük. Belediye Başkanı ve Meclisimiz olarak özür diledik. Bu iş biraz abartıldı. Müzisyenlerin Bozcaada’ya girmemesi gibi bir durum yok. Biz her zaman onlara destek veriyoruz” diye konuştu.

MÜZİSYEN TEPKİSİ
Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) Genel Başkanı Mehmet Çırıka, olayı Facebook’tan öğrendiklerini ve üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Çırıka, “Bozcaada Belediye Meclisi’nce alınan bu kararı üzüntüyle karşıladığımızı ve evrensel hukuk kurallarına, insan haklarına, insanlık onuruna aykırı böyle bir kararın başta Bozcaada sakinleri olmak üzere günümüz Türkiye’sine yakışmadığını üzülerek belirtiyoruz. Bu karar bize Ankara Tunalı Hilmi Caddesi’nde gözaltına alınan Sokak Çalgıcılarını hatırlatmaktadır. Bu karar bize ’Zenciler Giremez’, ’Yahudiler Giremez’ mantığını hatırlatmaktadır” dedi.

Müzisyenler tabelanın kaldırılması kararını sevinçle karşıladı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...