Brezilya'da üniversitede minik etek krizi

Brezilya'da pembe bir mini etekle okula gidince hakarete uğrayan ve okuldan atılan 20 yaşındaki Geisy Arruda, okula dönme hakkı kazandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.11.2009 - 13:43

Brezilya'da üniversitede minik etek krizi

Brezilya'da mini etek giydiği için üniversiteden atılınca bütün ülkede tartışma konusu haline gelen kız öğrenci, yeniden okula kabul edildi. 20 yaşındaki Geisy Arruda. mini etek giydiği için özel üniversiteden atılması tartışma konusu olmuştu.

Bandeirante Üniversitesi turizm öğrencisi Arruda, 22 Ekim'de derslere pembe mini eteğiyle girince okul karışmıştı. Yüzlerce erkek öğrenci, mini eteği protesto için gösteri yaparak kız öğrenciye karşı hakaretamiz sloganlar atmıştı. Kız öğrenci, okuldan imdadına yetişen polisin gözetiminde ayrılabilmişti.

Olayın görüntüleri internet sitelerinde ve TV'lerde yayınlanmaya başlayınca, bütün ülke bu konuyla çalkalanmaya başladı.

Olayın üzerinden 15 gün geçtikten sonra üniversite yönetimi, "ahlaksızlık ve akademik itibara saygısızlıktan" kız öğrencinin okulla ilişkisini kestiğini açıklamıştı. Eğitim Bakanlığı ise mini etekli öğrenciye hakaret edenlere ne gibi cezalar verildiğini sordu.

Kadın haklarından sorumlu bakan Nilcea Freire de, kız öğrenciye reva görülen muamelenin, "ayrımcılık ve hoşgörüsüzlükten başka bir şey olmadığını" belirtti.

Sayfa Yükleniyor...