BTS grubunun üyesi Suga (Min-Yoon-Gi) kimdir? (Suga hakkında merak edilenler)

Her yaptığıyla gündem olan Güney Kore'nin dünyaca ünlü K-Pop grubu BTS'in rapçisi Suga hakkında en çok merak edilenler...

Haberler 14.01.2021 - 17:47

BTS grubunun üyesi Suga (Min-Yoon-Gi) kimdir? (Suga hakkında merak edilenler)

"Dünyanın en büyük grubu oldular. Albümler yayımlarken, her türlü rekoru kırarken ve 2020’de canlı yayınlarda yer alırken BTS pop yıldızlığının zirvesine yükseldi. Ve bunu aksiliklerle tanımlanan, dünyanın durakladığı ve herkesin bağlantılarını sürdürmek için mücadele ettiği bir yılda yaptılar. Diğer ünlüler de bu zorluklardan yararlanmaya çalıştı, çoğu başarısız oldu" Time dergisi bu cümleleri  grubu BTS’i 2020’nin eğlence dünyasında yılın en büyük ismi seçtiğini açıklarken kullandı. 

Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V ve Jungkook'tan oluşan BTS dünya çapında müzik listelerinde bir numaradan inmiyor. 

Öyleki bu başarıları 'de askerlik yasasının değişmesine neden oldu. K-pop yıldızları 30 yaşına kadar hizmetten muaf olacak.

Şarkıları, ödülleri ve yaşantılarıyla gündemden düşmeyen ünlü K-pop grubu BTS (Bangtan Boys), kısa zamanda dünyanın en çok sevilen ve merak edilen grubu haline geldi. Grubun üyeleri de en az BTS kadar konuşuluyor ve merak ediliyor. 

Peki grubun yedi üyesinden biri Suga (Min-Yoon-Gi) hakkında merak edilenler...

SUGA KİMDİR?

Güney Kore'li rapçi ve söz yazarı Min Yoon Gi sahne adıyla'' Suga'' 9 Mart 1993'te Güney Kore'de doğdu. Bir tane büyük erkek kardeşi olan Suga'nın burcu balık, boyu 1.74 ve kilosu 59'dur.

KARİYERİ NASIL BAŞLADI?

Big Hit Entertainment menajerliği altında 2013 yılında BTS grubuna katıldı. Güney Koreli şarkıcı Stony Skunk'tan ''Reggae Muffin'' şarkısını duyduktan sonra rap ile ilgilenmeye başladı. Daha sonra Güney Kore'nin Hip-Hop grubu Epic High'ı dinledikten sonra rapçi olmaya karar verdi.

13 yaşındayken söz yazmaya ve piyano öğrenmeye başladı.17 yaşında çalıştığı müzik stüdyosunda kendi müziğini yapmaya başladı. BTS grubuna katılmadan önce ''underground rapper'' (yer altı rapçisi) olarak biliniyordu. 

BİREYSEL ÇALIŞMALARI

Suga, 15 Ağustos 2016'da SoundCloud aracılığıyla kendi adını taşıyan ücretsiz bir mixtape yayınladı. Ertesi yıl, 2017 yılında Suga, daha önce mixtape'inde bir single için birlikte çalıştığı şarkıcı Suran için "Wine" şarkısını besteledi. Suga daha sonra 2019'da Epik High'ın Sleepless için "Eternal Sunshine" başlıklı bir parça üretti.Temmuz'da çıkardığı "We Don't Talk Together" dijital single'ını yazdı ve prodüktörlüğünü yaptı.

BTS İLE TANIŞMASI VE BAŞARILARI

Şirkete başlangıçta müzik yapımcısı olarak katılan Suga, üyeler J-Hope ve RM ile birlikte Big Hit Entertainment bünyesinde üç yıl eğitim aldı. İlk single albümleri 2 Cool 4 Skool'dan "No More Dream" parçasıyla Mnet'in M Countdown programında BTS üyesi olarak ilk çıkışını yaptı. BTS'in 2016 derleme albümü ''The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever'' için giriş olarak görev yaptı. Suga, BTS grubunun adı altında iki solo parça yayınladı. İlki, BTS'in 2016 stüdyo albümü Wings'de çıkan "First Love" adlı şarkı, bir monoloğu anımsatan otobiyografik bir rap parçası. Bir diğeri ise 2018 derleme albümü Love Yourself: Answer'da Suga, aşık olmanın aşağı yukarı doğasını tartışan "Trivia: Seasaw" şarkısını çıkardı. Aynı yıl Suga, grubun diğer üyeleriyle birlikte Güney Kore Başkanı tarafından BTS üyesi olarak devlet üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

YAZDIĞI SÖZLER ''HAYALLER VE UMUT'' TEMALARI İÇERİYOR

Şarkı sözleri, müziğinin "pek çok insanın gücü" haline gelmesi amacıyla tasarlanan "hayaller ve umut dolu" temaları kullanıyor.

SUGA ADI NEREDEN GELİYOR?

Suga sahne adı, basketbolda öğrenci olarak oynadığı pozisyon olan 'şutör gardiyanı' teriminin ilk hecelerinden türemiştir.

ÖDÜLLERİ VE BAŞARILARI

Suga'nın 2017'de yayınladığı ''Wine'' şarkısı 2 Aralık 2017'de Melon Müzik Ödülleri'nde yılın en iyi Soul / R & B parçasını kazandı. Suga ayrıca sahnedeki çalışmasıyla "Hot Trend Award" ödülünü aldı. Suga daha sonra dijital satın alma ve akış için karışık şarkı listesini Şubat 2018'de yeniden yayınladı. Yeniden yapılan baskı Billboard'un Dünya Albümleri Listesinde 3., Heatseekers Albümleri listesinde 5. sırada ve En İyi Albüm Satışları listesinde 74. sırada yer aldı. 6 Mayıs 2020'de IU, Suga'nın yer aldığı ve yapımcılığını üstlendiği dijital single "Eight" ı yayınladı. Şarkı, Gaon Digital Chart ve Billboard World Digital Songs listelerinde bir numaradan giriş yaptı. Suga, ikinci mixtape'i D-2'yi (Agust D'nin devamı) 22 Mayıs'ta baş single'ı "Daechwita" nın müzik videosuyla birlikte yayınladı ve ABD Billboard Hot 100 listesinde 76. sıraya ulaştı. Mixtape, Billboard 200 listesine 11 numaradan girdi ve ABD'de Koreli bir solistin en yüksek listeye sahip albümü oldu. Aynı zamanda Birleşik Krallık'ta ilk 10'a giren ilk Kore solo sürümü ve Birleşik Krallık albümleri listesinde 7. sırada yer aldı.

İLHAM ALDIĞI İSİMLER

Şarkılarında Skunk ve Epic High'dan ilham alıyor. Özellikle, Hip-Hop müzik tarzına ilgisinin oluşmasında öncü olan eski reggae-hiphop albümü Ragga Muffin'den sürekli bahsediyor. 

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...