NTV

Bu bayram yollar kan gölü olmasın

Anadolu Ajansı

Yaşam

Geçen yıl 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 147 kişi hayatını kaybetti, 786 kişi de yaralandı. Son 6 yılın bilançosu ise 649 kişi ölü ve 17 bin 961 yaralı...

Adana Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kazım Barışık, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, karayollarında yaşanacak trafik yoğunluğuna karşı sürücüleri uyardı. 

Barışık, tatil ve özel günlerdeki yoğunluğun dikkate alınarak, sürücülerin daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. 

Özellikle bayram tatillerinde, karayolu trafiğindeki yoğunluğun büyük oranda arttığını ve kazalar yüzünden yolların kan gölüne döndüğünü ifade eden Barışık, ''Bayramlar, hüzünleri, acıları değil, mutluluk ve sevinçleri paylaştığımız günlerdir. Bayramda trafik kazaları yüzünden yasa bürünüp, matemi değil, sevinçleri yaşamalıyız'' diye konuştu. 

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, karayollarında yaşanacak trafik yoğunluğuna karşı sürücülerin daha dikkatli olmaları ve kurallara uymaları gerektiğini bildiren Barışık, şunları kaydetti: 

''Geçen yıl 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ülkemizin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 147 kişi hayatını kaybetti, 786 kişi de yaralandı. Son 6 yıldaki kurban bayramı tatillerinde de 649 kişi hayatını kaybederken, 17 bin 961 kişi ise yaralandı. İstatistikler bayram tatillerinin uzadığı dönemlerde trafik kazalarında artışın olduğunu ortaya koyuyor. Bayram tatilinin 9 gün olduğu 2006 yılında 125, 2008 yılında 147 kişinin yaşamını yitirdiği görülürken, 5 günlük tatilin olduğu 2007 yılında 63, 2009 yılında 81 kişinin öldüğü görülüyor. Trafik yoğunluğunun yanı sıra, dikkatsizlik, hoşgörüsüzlük, acelecilik, kurallara uyulmaması, yorgun araç kullanılması da kazaların artmasında en önemli etken. Sürücülerin dikkatli ve kurallara uygun araç kullanmalarının yanı sıra trafikte hoşgörülü olmaları ve aceleci etmemeleri çok önemli.'' 

Sürücülerden yola çıkmadan önce taşıtlarının teknik özelliklerine uygun bakımlarını yaptırmalarını da isteyen barışık, yolculuk sırasında emniyet kemerlerini takıp, ağır ve yağlı yemeklerden, uyku getirecek ilaçları kullanmaktan kaçınmaları, hava, yol ve görüş şartlarına göre hız ve fren mesafelerini iyi ayarlayıp, sık sık da mola vermeleri konusunda uyardı.