Bu da sahte mezar!

'Mezarın sahtesi de olur mu' demeyin, çünkü var! İşte Adana'da yer kapma yarışı...

17.03.2010 - 16:18

Bu da sahte mezar!

Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bir süre önce dahil olan Adana'nın merkez Sarıçam ilçesine bağlı İncirlik beldesinde, "Aile mezarlığı" yazılı tabelaları kapıp mezarlığın yolunu tutanlar yer kapma yarışına girince mezarlıkta neredeyse adım atacak yer kalmadı.

Yakınlarının mezarını ziyaret etmek isteyenler demir parmaklıklara tırmanarak geçmek zorunda kalırken, yaşlılar mezar ziyaretinden tamamen mahrum kalıyor.

Etrafını çevirdiği mezarlığa başka cenazelerin gömülmesini engellemek isteyenler sahte mezar dae yapmaya başladı.

Mezar kapma yarışını abartanlar, dışarıdan getirdikleri toprakları, etrafını çevirdikleri yerlere dökerek mezar görüntüsü vermeye çalışırken, bu duruma mezarlık bekçisinin engel olamadığı bildirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Kamil Yiğenoğlu, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanındaki 5 mezar yerinde tek fiyat uygulandığını, 4,5 metrekarelik bir mezar yerinin bedelinin bin 173 TL olduğunu söyledi.

Yiğenoğlu, bir süre önce büyükşehir belediyesi sınırlarına dahil olan İncirlik beldesindeki mezarlık yerinin de para karşılığı satılacağı duyulunca "cesetsiz mezarlar" türemeye başladığını öğrendiklerini belirterek, "Mezarlığın neredeyse tamamı parsellenmiş, yol bile bırakılmamış. Bekçiyi atlatmak için gece girip yine mezar çeviriyorlar" dedi.

Mezarlıkta işgale karşı sabah 08.00'den akşam 17.00'ye kadar bekçi görevlendirdiklerini, ancak işgalcilerin bu kez gece mesaisi yapması nedeniyle bu duruma engel olamadıklarından dert yanan Yiğenoğlu, "Mezarlığın bakım ve temizlik işlerini düzenli olarak yaptırıyoruz, ancak 24 saat bekçi gö revlendirmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Bu arada, İncirlik beldesi sakinleri, mezarlıkta yer kalmadığı için cenazelerini bulabildikleri yere gömmek zorunda kaldıklarını, bu durumun zaman zaman cenaze sahipleri ile mezar sahipleri arasında tartışmalara yol açtığını bildirdi.

İncirlikliler, mezar kapma yarışının son bulması için Büyükşehir Belediyesinden yeni mezar yeri tespit etmesini beklediklerini kaydetti.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...