Bu da Türkiye'nin Pisa'sı

Zonguldak'ta, 1935'te kurulan Üzülmez Kok Fabrikası'nın koruma altına alınan 63 metre uzunluğundaki bacası, İtalya'nın ünlü Pisa Kulesi'ni andırıyor.

Haberler 26.01.2011 - 09:47

Bu da Türkiye'nin Pisa'sı

Baştarla Mahallesi'ne kurulan Cumhuriyet'in ilk sanayi tesislerinden Üzülmez Kok Fabrikası'nın açılışı, 1935'te dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından yapıldı.

Benzolden (benzin ve toluen karışımı bir akaryakıt) yağ çeşitlerine, naftalinden briket kömürüne kadar 32 çeşit mal üreterek kömür sanayiine hizmet veren fabrika, teknolojik yatırımlar yapılmadığı için ekonomik ömrünü tamamlayarak 1970'te kapatıldı ve 1988'de de yıkıldı.

DHA'nın haberine göre; fabrikanın 63 metre uzunluğundaki bacası ise yıkımı gerçekleştiren müteahhit firmanın girişimiyle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca sanayi mirası olarak koruma altına alındı.

Çubuk demirlerin etrafına tuğla örülerek yapılan bacanın üst kısmı, zamanla eğildi. Zemini yumuşak olduğu için eğilen İtalya'nın Pisa kentindeki Pisa Kulesi'ne benzeyen bacadaki eğikliğin, tuğlaların zamanla özelliğini kaybetmesinden kaynaklandığı belirtildi.


Sayfa Yükleniyor...