Rızvan-Ayşe Gündoğdu çiftinin İlahiyat Fakültesi mezunu ve hafız kızları Zeynep Gündoğdu geçen Cumartesi günü bir arkadaşına, oradan da yatılı kalacağı Kuran Kursu’na gideceğini söyleyerek evden ayrıldı.

Pazartesi günü babasını arayarak, "Beni merak etmeyin" diyen genç kız, daha sonra babasının cep telefonuna veda mesajları çekti.

İRAN'A GİTTİ
Kızından o günden sonra bir daha haber alamayan Rızvan Gündoğdu, polise başvurdu. Yapılan araştırmada, genç kızın Rize Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’nden 10 yıl süreli pasaport çıkarttığını ve geçen Pazartesi akşamı saat 18.06’da İstanbul Atatürk Havaalimanı'ndan İran’a hareket eden uçağa bindiğini belirledi.

GÜNLÜĞÜNE NOT YAZDI, BABASINA VEDA MESAJI ÇEKTİ
Gündoğdu’ nun "72’inci gün" başlığı ile başlayan günlüğündeki veda notunda, “Dönüm noktası mı demeliyim bilemiyorum. İlerisini bilmeden bugüne karar vermek neyi değiştirir ki? Dönüm noktası, yol ayrımı veya bilmem ne. Tek temennim yolum açık olsun. Sanki kendimi başka bir dünyada tek başına kalmış farklı bir yaratık gibi hissediyorum” yazılıydı.

Genç kız, İran uçağına binmeden kısa bir süre önce babasına 5 ayrı mesaj çekti. Mesajlarda ailesinden helallik istedi ve “Baba sen arkamda dur. Kimse arkamdan konuşmasın. Kızım Allah rızasına kavuşmak için gitti. Yüzümü yere eğecek bir iş yapmadı de. Şuan başka bir şey söyleyemem, size bu sıkıntıyı yaşattığım için özür dilerim” dedi.

"KIZIM BİR ÖRGÜT TARAFINDAN KANDIRILDI ENDİŞESİ DUYUYORUM"
Üzüntülü baba ise şunları söyledi:

“Polis, kızımın bana İran’a gitmek üzere uçağa bindiğini söyledi. Bunun dışında hiçbir bilgimiz yok. Bu konularda bize hiçbir bir ipucu vermedi. Kızım yurt dışına gitti. Nereye gitti, niye gitti? Endişe duyuyorum. Benim kızım öyle bir çocuk değildi. Kendimizden şüphelenirdik de ondan şüphelenmezdik. Bir örgüt tarafından kandırılmış olabileceği yönünde endişelerim var.”

Baba Gündoğdu, Rize Valiliği aracılığı ile Dışişleri Bakanlığı’ndan kızlarının bulunması için yardım istediklerini de belirtti.