Bu hafta sonunu evde geçirmeyin!

Bahar geldi, güneş yüzünü gösterdi... İçinizden bir ses "kalk gidelim bi yerlere" diyor... Haklı da; koca bir kış evde oturdunuz, sıkıldınız, bunaldınız ama artık silkinmenin zamanı... Alın elinize kağıdı kalemi, rotanızı belirmeye başlayın...

16.04.2010 - 17:32

Bu hafta sonunu evde geçirmeyin!

Yaz tatiline daha çok var. En iyisi hafta sonları yakın bir yerlere kaçmak... Takın sırt çantanızı, düşün yollara...


Maşukiye, Ağva, Yedigöller, Sapanca, Melen Çayı; doğa ile başbaşa kalabileceğiniz, huzur dolu  alternatifler...

Stresi, sıkıntıyı orada bırakıp, Pazartesi sabahı işe dönmek için ideal.

Özellikle iş hayatında deli gibi çalışanlardansanız ya da sosyal hayatınızın olmadığından yakınanlardansanız, emin olun, küçük bir kaçamak çok iyi gelecek.

Peki yolculuk ne tarafa düşündünüz mü? Ya da gideceğiniz yerde ne yapılır, ne yenir, ne içilir, nasıl gidilir, neyi meşhurdur biliyor musunuz?

Durun hemen telaşa kapılmayın, haberimizi okuyup öyle yola çıkın...

Folklorik Turizm Seyahat Acentası Doğa ve Kültür Turları Operasyon Müdürü Fikri Özdemir, hafta sonunuzu keyifle geçirebilmeniz için bir kaç alternatif sundu.

DOĞANIN KUCAĞINDA KEYİFLİ BİR GÜN İÇİN AĞVA
Günübirlik veya konaklamalı bir kaçamak düşünüyorsanız, ilk tavsiyemiz Ağva olabilir. Özel aracı ile gidecekler için İstanbul'dan 97 kilometre uzaklıkta. Sizi fazla yormayacak ve doğanın kucağında keyifli bir gün geçirebileceğiniz bir doğa harikası Ağva...

ÖZEL KAHVALTI MEKÂNLARI VAR
Size önerimiz sakın evden kahvaltı yaparak çıkmayın, çünkü Ağva yolu üzerinde çok güzel köy kahvaltısı yapabileceğiniz mekânlar bulunuyor. İstanbul'dan sırf buralarda kahvaltı yapmaya gelip dönenler bile var.

GÖKSU NEHRİ'NDE TEKNE TURU
Ağva'ya gidiş için E-5'ten veya TEM otoyolundan Şile tabelasını izlemeniz gerekiyor. Şile'ye yaklaştığınızda tabelalar sizi Ağva'ya yönlendiriyor. Bölgeye ulaştığınızda - otellerin bir çoğunun bulunduğu - Göksu nehrinde tekne turu yapmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Ayrıca Ağva merkezden Yeşilçay kenarı boyunca yürüyerek bu bölgeyi de keşfetmenizi tavsiye ederiz.

BALIK ZİYAFETİ
Öğlen yemeği için başta balık lokantaları olmak üzere tekne restoranları tercih edebilirsiniz. Ayrıca Göksu nehri kenarındaki otellerin restoranlarını da kullanabilirsiniz.

Eğer konaklamak isterseniz; nehir kenarındaki otellerin merkezde bulunanlara göre biraz daha yüksek fiyatta olduğunu hatırlatalım.

GİZLİ CENNET: MAŞUKİYE
Size bir başka bir seçenek olarak Maşukiye'yi önerebiliriz. İstanbul'a 127 kilometre mesafedeki bölgede, Ağva'da olduğu gibi çok güzel ve lezzetli köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

Maşukiye'ye, İstanbul ve Ankara'dan TEM yolunu takip ettiğinizde İzmit yakınlarında Kartepe çıkışını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Maşukiye yerleşim merkezini geçerek Kartepe kayak merkezi yolunu takip ediyorsunuz ve yaklaşık 5-6 dakika sonra alabalık restoranlarının bulunduğu vadi içine ulaşıyorsunuz.

KÖY KAHVALTISI VE KİREMİTTE ALABALIK
Vadi içindeki tüm tesislerde köy kahvaltısı yapabilirsiniz.  Ayrıca öğlen yemeği için yine alabalık tesislerini tavsiye ederiz. Özellikle kiremitte alabalık ve mantar ile fırın sütlacı tatmanızı da  tavsiye ederiz. Ayrıca alabalık tesislerinin başladığı vadi girişinde hediyelik eşya, Abaza ve Çerkez peyniri alabileceğiniz dükkanlar da mevcut.

Konaklamayı düşünenlere tavsiyemiz; alabalık tesislerinden birinin hemen yanında, dışı ahşap kaplama sevimli güzel bir otel de mevcut. 

SAPANCA GÖLÜ
Başka bir alternatif ise Maşukiye'ye çok yakın Sapanca Gölü kenarı olabilir.

MANZARAYA HAYRAN KALACAKSINIZ
Eğer kahvaltı sonrası neler yapabilirim derseniz; vadi boyunca dereyi takip ederek şelaleye kadar yürüyüş yapabilir, bu yürüyüş beni kesmez derseniz Kartepe kayak merkezi yolunu takip ederek, Kuzuyayla Milli Parkı girişine sapabilir ve buradan yaklaşık 5 kilometrelik orman içi yolculukla Kuzuyayla Mesire yerine varabilirsiniz. Aracınızı burada bırakarak Geyik Alanı mevkine yaklaşık 500 metre yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Sizi bu yürüyüşün sonunda, rakımı 1500 metre yükseklikte olan muhteşem bir manzara karşılıyor.  Üstelik çay - kahve içebileceğiniz bir de tesis mevcut. 

Mangal yakıp, piknip yapmak isterseniz, Geyik Alanı dönüşü aracınızı bıraktığınız mevkiide bu keyfi yaşayabilirsiniz.

YEDİGÖLLER DE BİR DOĞA HARİKASI
İstanbul'dan biraz daha uzaklara gitmeyi  göze alanlara önerimiz ise, Yedigöller olabilir. Yaklaşık 4 - 4.5 saat süren yolculukla ulaşabileceğiniz Yedigöller Milli Parkı, Bolu ili sınırlarında bulunuyor. 1965 yılında Milli Park ilan edilmiş.

Yedigöllere gitmek için (TEM otoyolunu takip ettiğinizde) İstanbul istikametinden gelenlerin Bolu batı, Ankara'dan gelenlerin ise Bolu doğu çıkışından E-5 karayoluna geçmeleri gerekiyor. Yedigöller tabelası, Ankara'dan gelenler için sağ, İstanbul'dan gelenler için ise sol tarafta kalıyor. Tabelayı gördüğünüzde Yedigöllere 42 kilometre yolunuz var demektir.

Bu yola girmeden önce veya girdikten sonra ilk markete uğrayıp, yanınıza yiyecek bir şeyler almanızı tavsiye ederiz. Çünkü Yedigöller de yemek yiyebileceğiniz ne bir lokanta ne de bir market veya büfe bulma şansınız yok.

Göllerin çevresi piknik alanı olduğu için çeşmeler mevcut. Yanınıza yiyecek almazsanız aç kalabilirsiniz ama susuz kalmazsınız.

ADRENALİN TUTKUNLARI MELEN ÇAYI SİZİN İÇİN
Adrenalin severlere de bir bahar aktivitesi önerimiz var: Düzce Melen Çayı. İstanbul'a 2, Ankara'ya 3 saat mesafede bulunuyor.

Melen Çayı'nda 12 kilometrelik parkurdan oluşan ve yaklaşık iki saatlik bir sürede tamamlanan aktiviteye kahvaltı ile başlayın. Ardından köy gezintisine çıkın. Bu keşiften sonra rafting kıyafetlerinizi giyin ve heyecanı hissetmeye başlayın. Çok keyifli bir saatler geçireceğinizden emin olabilirsiniz...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...