Konya'da tahin ve pekmez üretimi yapan Gesaş A.Ş. Satış Müdürü Hayati Çimen, Türkiye çapında geniş bayi ağına sahip olduklarını belirterek, yurtdışı ihracat, zincir market ve raf sistemi olmak üzere 3 ayaklı satış sistemi yaptıklarını söyledi. 

53 ülkeye tahin ihracatı yaptıklarını, yılbaşında kapasite artırımına gittiklerini ifade eden Çimen, Türkiye'de susam işleme kapasitesiyle lider firma olduklarını, Avrupa'da ise zirvedeki belli başlı firmalar arasında yer aldıklarını dile getirdi. 

Türkiye'de tahin ve pekmezin ayrılmaz ikili olarak Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olduğunu anlatan Çimen, ''Ramazan ayının yaz mevsimine rastlaması satışlarımızı azaltmadı, aksine artırdı. Ramazan öncesi yoğunluğumuz arttı. Tahin ve pekmez satışlarında yüzde 100'e ulaşan artış var'' dedi.
 
EN ÇOK İŞÇİLER VE ÇİFTÇİLER TERCİH EDİYOR
Tahin ve pekmezin en çok Ramazan ayında tüketildiğini bildiren Çimen, en çok işçi ve çiftçi kesiminin ikiliyi tercih ettiğini söyledi. 

Çimen, sanılanın aksine tahin ve pekmezin susuzluğa neden olmadığını ve susamın yüksek enerji kaynağı olduğunu iddia ederek, ''Susam, insanın iç vücut ısısını yükseltip dışarıdaki sıcaklığa endeksli vücut ısısını dengeliyor. Bu durum az su kaybına neden olarak, hararet dengesi sağlıyor'' diye konuştu. 

Özellikle çocukların, tahin ve pekmezi, kemik yapısını güçlendirme, vücut direncini arttırma, sindirim sistemlerini çalıştırma ve kan yapma gibi özelliklerinden dolayı tüketmeleri gerektiğini vurgulayan Çimen, tahin ve pekmezin doğal bir ilaç olduğunu savundu. 

Çimen, marketlerde birinci sınıf tahinin kilosunun 9, pekmezin ise 7,5 liradan satıldığını sözlerine ekledi.