Bu klarnet mermerden!

80 yaşındaki Ahmet Özdemir, 13 yılık hayalini gerçeğe dönüştürdü ve mermer taşından klarnet yaptı.

14.04.2010 - 11:11

Bu klarnet mermerden!

Abanoz ağacı, zeytin, gül ve erik ağaçlarından yaptığı el yapımı klarnetleri ile ün salan ve 61 yıldır aynı işi yaparak ailesinin geçimini sağlayan Özdemir, ''dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini'' söyledi.     

Mermerden 5 parçadan oluşan klarnet yaptığını, çalgının, ağaçtan yapılan klarnet ile aynı özellikleri taşıdığını belirten Özdemir, şunları söyledi:        

''Klarnet yapımı ve para kazanmaya başladıktan sonra hep değişik malzemelerden klarnet yapmayı istemişimdir. Yaklaşık 13 yıldan bu yana mermerden klarnet yaparak bir ilki başarmak istiyordum.

Mermeri taşını Afyonkarahisar'dan getirdik. Daha sonra atölyemizde 8 aylık bir çalışma ile mermer taşından klarnet yapmayı başardık.

ÜZERİ ALTIN KAPLAMA
İlk başlarda klarnetin çalmayacağını düşündük, ancak her şeyini ağaçtan yaptığımız klarnetler ile birebir yapınca diğer klarnetlerden bir farkının olmadığını anladık. Sonra bu klarnetin üzerindeki malzemeleri altın kaplama ile süsledik.

GUINNESS'E ADAY
Dünyada örneği olduğunu sanmıyorum. Bu konu da bir ilki de gerçekleştirmiş oldum. Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek istiyorum.

Ağaçtan yapılan klarnetlerin yapım maliyetinin 3 bin TL'yi buluyor. Ancak mermerden olan paha biçilemez... Bu nedenle klarneti satmayı düşünmüyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...