Bu şömineler 'farklı' ısıtıyor

Hayattan zevk almasını bilen kişilerin yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen Robb Report, bu ayki sayısında mekânlara şıklık ve sıcaklık katan lüks şöminelere yer veriyor.

23.10.2009 - 15:55

Bu şömineler 'farklı' ısıtıyor

Klasik ya da modern çizgilerde odunlu, doğalgazlı, bacasız ve elektrikli şömineler eşlik ettikleri mekânlara şıklık ve sıcaklık katıyor.

Mimar Murat Atabarut, İstanbul’un keşmekeşinden uzakta, Mahmut Şevket Paşa Köyü’nde İngiliz şatolarını andıran bir evde yaşıyor. Bu görkemli taş ev tavus kuşları, güvercinler, köpekler ve bir göletin bulunduğu devasa bir bahçenin içine saklanmış sanki. Bambaşka bir dünyaya adım attığınızı daha bahçedeyken anlıyorsunuz. Aynı etki eve girdiğinizde de sizi bırakmıyor. Klasik tarzın hakim olduğu evin salonu antika mobilya ve aksesuvarlarla döşeli. Antika ile 12 yaşından beri ilgilendiğini söyleyen Atabarut, anısı olan her şeyin değerli olduğunu düşünüyor. Evinin salonunu da yıllardır topladığı ve ailesinden kalan antika eşyalarla dekore etmiş.

Atabarut’a göre şömine bir eve sıcaklık katıyor, evinde de üç şömine var. Salondaki şömine 19’uncu yüzyıl Belçika yapımı, meşe kenarlı bir antika. Mekanın meşe ağırlıklı dekorasyonuna uygun olarak tasarlanmış. Neoklasik detaylarla bezeli şöminenin iki yanında ahşap sütunlar var. Üzerindeki 19’uncu yüzyıl Bakara şamdanlar ise tasarımı tamamlıyor.

Evdeki diğer şömineler ise bahçe konseptiyle dekore edilen yemek odası ile üst kattaki kütüphanede yer alıyor.

360 DERECE SICAKLIK
Prontotour’un sahipleri Ali-Nuray Onaran’ın İstanbul Zekeriyaköy’deki evlerinde duvara gömme bir şömine tercih edilmemiş. Sağ ve sol tarafında iki ayrı oturma grubu olan salonda daha fonksiyonel olması için farklı bir model kullanılmış. Decofire’ın temsilciliğini yaptığı Focus marka şömine, 360 derece dönebiliyor. Nuray Onaran hangi tarafta oturuyorlarsa şömineyi o yöne çevirdiklerini söylüyor: “Böylece odanın her bölümünde şömine keyfi yaşayabiliyoruz.”

Şömine “Luxury Fireplaces” ürün konseptinde ve özel sipariş üzerine el yapımı olarak Fransa’da üretilmiş. Eurofocus 950 adlı bu özel tasarım Fransız Dominique Imbert’e ait. Imbert bu tasarımıyla Paris’teki Batimat Fuarı’nda “Mercure du Design” ödülünü kazanmış.

OSMANLI İHTİŞAMI
Mimar Zeynep Fadıllıoğlu’nun geleneksel ile modern çizgileri birarada sunan Büyükdere’deki taş evinin salonunda Osmanlı’nın da ana rengi olan bordo tonlar dikkat çekiyor. Başta duvar olmak üzere birçok detay kişiye özel tasarlanmış. Eski taş binanın duvarlarından zamanla sızan suyla meydana gelen dökülmeler Zeynep Fadıllıoğlu Design ekibine ilham vermiş. Desen orijinal haliyle korunmuş. Ressam İsmail Acar ve İngiliz ressam Gordon Levine özel teknikler kullanarak duvarda ayrı ayrı çalışma yapmış. Bu sıra dışı duvara uygun olarak hazırlanan şöminenin tasarımı yine Zeynep Fadıllıoğlu Design’a ait.

Yüksek tavanlı salonun sol cephesi tavandan yere kadar cam kaplı ve bahçeye bakıyor. Büyük ve klasik şömine, bu yüksek tavanlı ve geniş salonla uyum içinde. Yanarak yok olan tarihi bir binadan kalma meşale desenli sütunlar bacalı şöminenin iki yanında kullanılmış. Görkemli şöminenin tasarımı 18’inci yüzyıl Fransız altın kaplama saat ve şamdan koleksiyonuyla desteklenmiş. Ayna ise bir 18’inci yüzyıl Victorian.

Salondaki birçok parça kişiye özel tasarım ve antika. En çok dikkat çeken ise mermer sehpa. Antik bir sütun başı ters çevrilerek sehpa olarak değerlendirilmiş. Şöminenin hemen karşısındaki koltuklar ise Osmanlı’dan kalma. Orta sehpanın üzerindeki objelerin hepsi müzeye kayıtlı Selçuklu dönemine ait bir koleksiyon.

MOBİL ALEVLER
Siyah ve gri tonların hakim olduğu Kuruçeşme’deki bu evin sahibi ünlü bir işadamı. İç mimar Abdullah Burnaz evin dekorasyonunu yaparken ev sahibinin fotoğrafçılık hobisini detaylara yansıtmış. Salonun duvarlarında siyah-beyaz fotoğraflar yer alırken yemek odasında fotoğrafçılık ekipmanları aksesuvar olarak kullanılmış.

Burnaz, klasik bir şömine yerine evin modern çizgisine uygun bir şömine tercih etmiş. Avustralya merkezli EcoSmart Fire’ın Vision isimli bu bacasız modeli evdeki sadelik ilkesiyle uyum içinde. Oturma grubu ile yemek odasının arasında konumlandırılan mobil şömine istendiğinde evin başka bir noktasına da taşınabiliyor. Dikdörtgen, keskin formları olan bir tasarıma sahip şömine çift yönlü yapısı sayesinde bulunduğu yerin hem ön hem arka tarafını ısıtabiliyor. Çevre dostu şömine yenilenebilir enerjiyle (denature etanol) çalışıyor ve bulunduğu alanı güçlü şekilde ısıtıyor. Ayrıca ısıtma ayarı yapmak da mümkün. Tasarım, yaklaşık 20 yıllık deneyime sahip endüstriyel tasarımcı Paul Cohen’e ait. Burnaz’a göre şömine tıpkı bu evde olduğu gibi bulunduğu mekana keyif ve sıcaklık katıyor.

DUVARDAKİ KEYİF
Acarkent’teki üç katlı bu villanın sahipleri Tuncay-Hatice Tekdemir çifti. Danone Rusya Satış Müdürü’yken Moskova’da sekiz yıl yaşayan Tuncay Bey ve ailesi, görev değişikliği nedeniyle üç ay önce İstanbul’a taşınmış. Rusya’nın soğuk ikliminde şömine yakma alışkanlığı edindikleri için buradaki evlerine de şömine yaptırmak istemişler. Öncelikleri şık olduğu kadar, büyük evlerini ısıtabilecek bir şömine olmuş. Hatice Tekdemir şöminenin modern ve üzerine yerleştirilen plazma ile uyumlu olmasını özellikle istediklerini söylüyor.

Meda Şömine imzasını taşıyan Pivoines model şömine, ev sahiplerinin bu isteğini fazlasıyla karşılamış. Şömine, duvardaki plazma ekran televizyonun şekline göre tasarlanmış. Yerleştirilmeden önce salondaki girintisiz, düz duvara şömine kazanı için yeni bir duvar örülmüş ve yapay duvar alçıpanla kapatılmış. Ardından Pivoines şömineyle plazma TV yerlerine takılmış. Şöminenin bulunduğu duvar tamamen masif limra taşla örülü. El yapımı kabartma desenlerle bezenen duvar Hatice Tekdemir’e göre evin genel dokusuyla uyum içinde. Duvarın yapımının ardından yan duvarları da yeniden boyatan çift, böylece salondaki renk uyumunu da sağlamış.

Şömine çelik, çift cidarlı, ısı dağılımına uygun, asansör kapaklı bir model. Fransız Chazelles marka. Masif limra taşı ise dekorasyonu tamamlayan, doğal yapısı ile sıcaklık sunan bir taş.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...