Bu şort seçim iptal ettirdi

Meksika'nın Michoacan eyaletinde yapılan belediye başkanlığı seçimi, bir boksörün seçimden hemen önceki maçta üzerinde oylamadan galip çıkan partinin logosu bulunan şort giymesi nedeniyle iptal edildi.

29.12.2011 - 15:13

Bu şort seçim iptal ettirdi

Meksikalı boksör Juan Manuel Marquez, seçimin hemen öncesinde 12 Kasım'da Filipinli rakibi Manny Pacquiao'yla ABD'nin Las Vegas kentinde bir maç yaptı. Marquez, televizyonlardan canlı yayımlanan ve Meksika'da milyonlarca kişinin izlediği maçta üzerinde kazanan Kurumsal Devrim Partisi PRI'nın logosu bulunan bir şort giydi.

Federal mahkeme, bu durumun Michoacan eyaletinin başkenti Morelia'da yapılan belediye başkanlığı seçimleri öncesinde seçmenleri etkilemiş olabileceğine hükmetti.

Kararın gerekçeleri arasında, partinin bazı adaylarının kampanya döneminin resmen sona ermesinden sonra televizyona çıkması da gösterildi. Karar uyarınca, Morelia'daki seçimin 150 gün içinde tekrarlanması gerekiyor.

'EYALET VALİLİĞİ SEÇİMLERİ DE İPTAL EDİLMELİ'
İptal kararı, PRI'nın Michoacan eyaletinde kazandığı diğer seçim zaferlerine de gölge düşürdü. Cumhurbaşkanı Felipe Calderon'ın Ulusal Hareket Partisi PAN, eyalet valiliği seçimlerinin de iptal edilmesi gerektiğini açıkladı.

Valilik seçiminde, PRI'nın adayı Fausta Vallejo, Felipe Calderon'ın kızkardeşi Luisa Maria Calderon'u yenilgiye uğratmıştı.

'YİNE KAZANACAĞIZ'
PRI ise, mahkeme kararını "adaletsiz, yanlış ve aşırı" diye tanımladı, ancak karara uyacaklarını belirtti. Parti, belediye başkanı adayı Wilfrido Lazaro'nun galibiyetinin meşru olduğunu ve seçimi yeniden kazanacağını iddia etti.

Boksör Juan Manuel Marquez, PRI logolu şortu kendisine takımının verdiğini ve durumun ciddiyetini bilmediklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...