Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifinde çalışan bir taksi, özel bir firma tarafından üretilerek araca monte edilen güvenlik ve iletişim sistemleri sayesinde, modern bir ofisi aratmıyor. 

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi üyesi Osman Yaşar'ın çalıştığı taksi, yolcuların büyük ilgisini çekiyor. Havalimanı taksileri için bir firma tarafından deneme amaçlı üretilen ve yaklaşık 7 bin dolara mal olan sistemin monte edildiği takside, diz üstü bilgisayar, kamera izleme sistemi, navigasyon, GPRS ve internet bağlantısı bulunuyor. 

4 KAMERALI TAKİP SİSTEMİ
Donatılan taksideki taşıt güvenliği izleme sistemi, sürücü ve müşteri güvenliği açısından büyük ilerleme sağlıyor. 4 farklı kamera ile araç içi ve dışı hem görüntülü hem de sesli olarak takip edilebiliyor. Taksi sürücüsü, kurulan sistem sayesinde her türlü durumu anında merkeze iletebiliyor. 

Araçta bulunan kameralı güvenlik ve takip sistemi ile aracın trafikteki yeri anında merkez tarafından görülebiliyor. Araçta bulunan navigasyon cihazı sayesinde gidilen güzergah tam olarak görülebildiği için sürücü-müşteri tartışmaları da yaşanmıyor. 

OLASI KAZA DA KAYITTA
Araçtaki kamera kaydı ile bir kaza anında veya müşteri ile yaşanabilecek ücret sorunlarında kimin haklı, kimin haksız olduğu da kolayca ortaya çıkabiliyor.
 
HIZ UYARISI
Son sistem güvenlik sistemleri ile donatılan takside, hız limitinin aşılması durumunda şoförü uyaran bir alarm sistemi de bulunuyor. İnternet bağlantısının da yer aldığı takside, müşteri, ihtiyaç duyması durumunda bu hizmetten de yararlanabiliyor. 

Taksinin kapısında ''Bu araç güvenlik sistemleri ile donatılmıştır'' yazısı yer alıyor. 

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi üyesi Osman Yaşar, kooperatif üyesi 553 taksiden birinde deneme amaçlı olarak uygulanan ve başarılı olması durumunda ileride diğer taksilere de konulması planlanan güvenlik sistemi ile ilgili olarak şunları kaydetti: 

''Kamera sistemi sayesinde sürekli kayıt yapılıyor. Sistem tam olarak uygulamaya geçtiğinde, benim ve müşterilerimin can güvenliği güvende olacak. Sistem bir kaza anında sürücünün hatalarını gösterecek. Yolcuya yapılan bir yanlışlık anında merkez tarafından takip edilecek. Eğer sürücü hatalıysa, merkez duruma anında el koyacak. O zaman, 'Sürücü beni dolaştırdı, beni uzaktan götürdü, fazla para istedi' gibi olumsuzluklar da yaşanmayacak. Oğlum da taksi şoförü, iki sefer bıçaklanıp ölümden döndü. Bu sistem, tüm araçları kapsayacak şekilde faaliyete geçerse bizim de müşterinin de can güvenliği artık korunacak.''