Bu yıl duvarlarda stresi azaltıcı renkler moda

Bahar aylarıyla birlikte evlerini boyatmaya başlayan vatandaşlar, iç cephelerde en çok kum beji ve kese kağıdı gibi stresi azaltıcı sade renkleri tercih ediyor.

Anadolu Ajansı 12.04.2009 - 17:34

Bu yıl duvarlarda stresi azaltıcı renkler moda

Konya'da çeşitli boya markalarının bayiliğini yapan firmanın sahibi İsmail Söylemez, bahar aylarıyla birlikte evlerinde yenilik yapmak, eskiyen duvar boyalarını yeniletmek isteyenlerin boyacılara gelmeye başladığını söyledi.

Söylemez, eskiden kullanılan, sadece 1-2 kez silinebilen plastik boyaların yerini, son 7 yıldan beri, 6 ile 10 kez silinebilen su bazlı silikonlu saten boyaların aldığını ifade ede etti.

Son yıllarda, ekonomik durumu iyi olan kişilerin evlerinin iç cephelerindeki boya rengini her yıl ya da 2 yılda bir değiştirmeyi tercih ettiklerini anlatan Söylemez, bu değişiklikte de o yıl moda olan renklerin kullanıldığını belirtti.

Geçen yıla kadar alışıla gelmiş olan fil dişi, şampanya ve krem tonlarının kullanıldığını dile getiren Söylemez, şunları kaydetti:
''Fil dişi ve şampanyadan pek çok kişi sıkıldı. Evlerin iç cephelerinde vatandaşlar, bu yıl en çok kum beji ve kese kağıdı gibi, stresi azaltıcı etki yaptığı, insanı rahatlattığı belirtilen sade renkler tercih ediyor. Bunun yanın da gül pembe, somon, verde ve limon renkleri de yeni sezonda moda olan renkler arasında yer alıyor. Ayrıca aykırı renklerden hoşlananlar da bu yıl, turuncu, mor ve bordoyu tercih ediyor. Toplu konutlarda tüm duvarlar, mutfak, yatak odası, çocuk odası, antre ve salon çoğunlukla aynı renk boyanıyor. Bu durum aynı zamanda, ekonomik avantaj da sağlıyor. Ev bazındaki bireysel işlerde ise odaların farklı renklerde olmasını isteyenlerin sayısı da az değil.''

Son dönemde boyanabilir duvar kağıtlarının da talep görmeye başladığını anlatan Söylemez, alçı ve boya dahil duvar kağıdının metrekaresinin ortalama 15 liraya yapıldığını, sadece boyanın metrekaresinin 80 kuruş ile 3 lira arasında değiştiğini, alçı ile birlikte boyanın metrekare fiyatının ise ortalama 8 lira olduğunu ifade etti.

Söylemez, boyanabilir duvar kağıtlarının özellikle salon, oturma odası ve antrede kullanıldığını, yeni dönemde bu kağıtların üzerine ise bordo, turuncu ve kese kağıdı gibi renklerin tercih edildiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...