Buharlı trenle nostaljik tur

Kendine has sesi ve bacasından çıkan yoğun dumanıyla demir yollarının en kıdemlisi olan buharlı trenlerden ikisi, bakımı yapılmasının ardından turistik gezilerde kullanılmaya başlandı.

17.03.2010 - 14:22

TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, geçen yılların verdiği yorgunluk ve teknolojinin gelişmesiyle ömrünü tamamlayan buharlı trenler depolara çekilirken, iki tanesinin ise bakımı yapıldıktan sonra yeniden hizmete sunulduğunu söyledi.

Nostalji tutkunlarından gelen talep ve tarihe sahip çıkma adına buharlı trenleri yenilediklerini anlatan Köprülü, yaptıkları bu çalışma sonunda özel seferlerde kullanıma sundukları bu trenlere duyulan ilginin çok doğru bir iş yaptıklarını ortaya koyduğunu kaydetti.

Nostalji yaşamak isteyenlerin trenlere yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Köprülü, şöyle konuştu: ''Trenin özel tutkunları var. Özellikle Almanya'da bulunan Buharlı Lokomotif Sevenler Derneği üyeleri 1935 model bu trene büyük ilgi gösteriyor. Buharlının sesi, gidişindeki ahenk, bacasından çıkan yoğun duman yolculara bambaşka bir atmosfer yaşatıyor. Bu özellik nostalji yaşamak isteyenleri cezbediyor. Bize görüşlerini bildiren yerli turistler ise yurdun demir ağlarla örüldüğü Cumhuriyet'in ilk yıllarına gittiklerini bile anlatıyorlar. Treni bu bilinçle milli bayramlarda da hareket ettirerek, tarihimizin yeniden canlandırılmasına vesile oluyoruz. Ayrıca tarih yolculuğunda Almanlar kadar özellikle gençlerimizi de görmek istiyoruz.''

MAKİNİSTLERİ DE AZ KALDI
Buharlı trenin 20 yıllık makinisti Bahattin Duran da buharlı lokomotif kullanmanın ayrı bir zorluğu bulunmasına karşın, verdiği hazzın kelimelerle tarif edilemeyeceğini söyledi.

Buharlı trenin ritmik bir düzende yol aldığını ifade eden Duran, ''Bu düzen içinde yolculuk yapmak çok keyifli oluyor. Buharlıdan çıkan sesi adeta bir ninni gibi dinleyebiliyorsunuz'' diye konuştu.

Duran, Türkiye'de buharlı tren kullanabilen 5-6 tane makinist kaldığını belirterek, son temsilciler olarak bu nostaljinin yaşamasına katkı sağladıkları için mutlu olduklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...