Gazetecilik kariyerine bir kadın dergisinde başlamış ve son yirmi yılda binlerce kadın dergisi okumuş birisi olarak klasik kadın dergilerinde çıkan bazı bölümlerden ne kadar sıkıldığımı ve o bölümlere koyulan bazi bilgileri bir daha asla duymak istemediğim gibi yeni gelen jenerasyonlara olduğu gibi hala bunların farkına varamamış ya da varmak istememiş olanlar da verilmemesi taraftarıyım. “Neden bahsediyorsun Aslıcım?” derseniz buyrun okuyun:

1- Hiç bir şekilde genelde daha okulu bitirmemiş 19 yaşındaki stajyerlere yazdırılan erkekleri elde etme, elde tutma, ele geçirme üzerine 10-20 veya 30 maddeli yazılara yer verilmesin. Bu çocukların tavsiyeleri ile de aklı başında kadınlar hareket etmesinler. Ben de zamanında yazdım, şimdi düşünüyorum, umarım çok ciddi hasar vermemişimdir kimsenin (ve tabii kendi) ilişkilerine.

2- “16 günde 8 kilo, No diet-diet, yiyelim zayıflayalım, pilates göbek eritir” gibi mit diyetlere de yer verilmesin, çok daha iyi olacak. “10 kilo vermenin yolu 10 ay ciddi antrenman ve ciddi diyet, ve sonrasında kiloları verdim Yuppyy” şeklinde yoldan çıkmadan sağlıklı yaşama devam. Başka ve kolay yolu yok.

3- En sevdiğimiz kadın filmleri kategorisinde Pretty Woman, My Best Friend’s Wedding ve Runaway Bride, Terms of Endearment değilde American Gigolo, Pulp Fiction, Out of Sight olsun.

1994 yapımı Pulp Fiction filminde Uma Thurman...
1994 yapımı Pulp Fiction filminde Uma Thurman...

4- Kolay yemek tarifleri de verilmesin, zor tarifleri denemeye zorlayalım okuyanları. O tarifleri de becerebiliriz biz, eğer biraz uğraşırsak, neler becermedik, yemek mi yapamayacağız!

5- Üniversite yıllarımda severek takip ettiğim JANE diye bir dergi vardı: her sayısında gerçek kadınların, aramızdan birilerinin yaptığı küçücük ama anlamlı işleri anlatan yazılar yayınlansın. Hatta bu kadınlar ünlü olmasın o yazı sayesinde, örnek olsunlar hepimize, hatırlansın, bilinsin.

6- Moda sayfalarında giyilebilecek kıyafetler olsun, çoğumuzun satın alamayacağı, ve muhtemelen giymemesi gereken (hatta giymesinin kanunen yasaklanması gereken) tip kıyafetleri göstermeyelim bile. Herkes kendini bilsin, bilmeye çalışsın, aynaya baksın evden çıkmadan, arkadaşına, kuaförüne sorsun en azından.

7- HPV* den kaç kişinin kurtulduğunu değilde kaç kişinin öldüğünü yazsınlar, belki o zaman hepimiz (her seferinde) prezervatif kullanmayı daha ciddi düşünürüz.
*Human Papilloma Virüsü

8- Güzel giyinenleri övmeye tamam ama şu komik şeyler giyen kadınlarla dalga geçmeyelim, erkekler kendi hemcinsleri ile bizim kadar uğraşıyorlar mı? Hayır. Zaten uğraşsalar çoğunu beğenmezdik bile, değil mi?

9- Araba ve teknoloji konusunda, spor konusunda daha çok yazı çıksın. Hepimiz maç ve değişil spor karşılaşmalarını seyrediyoruz, bazen sevdiğimiz icin, bazen çıtırlara bakmak için, bazen sevgilimize yakın olmak için. Her zevke göre olsun bu yazılar: Tenis dünyasındaki yakışıklılardan, “Joao Alves gereçekten GS’ye yarar mı?” ya kadar gidelim.

10- Eğer kaçırdığım bir nokta varsa, lütfen yazın bize, anlatın, gönderin fikirlerinizi.