Bürokratik işlemler yüzünden kalbini kaybetti

20 yıldır kalp yetmezliği çeken ve 2 yıldır kalp nakli bekleyen kadının, Antalya’dan 'uygun kalp bulundu' haberi gelince başlayan nakil umudu, bürokratik işlemler nedeniyle uçağa yetişememesi sonucu hüsrana dönüştü.

30.09.2011 - 15:45

Bürokratik işlemler yüzünden kalbini kaybetti

Uzun süredir kalp nakli bekleyen Emine Baş kalp nakli şansını yitirdi. Kalp rahatsızlığı bulunan ve 2 yıldır nakil sırası bekleyen Baş, 4 gün önce karın ağrısı şikayetiyle Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

DHA'nın haberine göre; Baş’ı dün saat 18.00 sıralarında Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden arayan doktorlar, uygun kalbin bulunduğu müjdesini verdi. 2 yıldır kalp nakli sırasında ilk sırada bulunan Baş ve ailesi gelen haber üzerine işlemlere başladı. Kaldığı hastaneden kalp konusunda branş hastanesi olan Seyhan Uygulama Hastanesi’ne sevk edilen Baş’a burada son testler uygulanarak, bulunan kalbin uygun olduğu belirlendi.

HAVAALANI YERİNE HASTANEYE
Seyhan Uygulama Hastanesi’nden ambulansla ayrılan Emine Baş ve yakınları havaalanına gideceklerini umarken, tekrar Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi’ne gidip burada taburcu işlemlerinin yapılacağını öğrenince, bu duruma karşı çıktı.

İddiaya göre; Antalya uçağının saat 22.20’de kalkacağını söyleyen Baş’ın yakınları, zamanın az kaldığını belirterek doğruca havaalanına gitmek istedi. Prosedürleri izleyen hastane görevlileri ise, Emine Baş’ın taburcu işlemleri için Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi’ne götürülmesi konusunda ısrar etti. Saat 21.45’te hastaneye götürüldü, çıkış işlemi yapılarak, ambulansla havaalanına gönderildi.

ZAMANA KARŞI YARIŞTA KIZI BİLET İÇİN ÇIRPINDI
Baş’ın kızı Derya Aksoy, annesini uçağa yetiştirmek için ambulanstan önce bir başka araçla havaalanına gitti. Saat 22.05’te Adana Havaalanı’nın içindeki havayolu şirketinin gişesine ulaşan Derya Aksoy, internetten bilet rezervasyonları olduğunu, annesine kalp nakli ameliyatı yapılacağını söyleyip, işlemlerin hızlandırılmasını istedi.

Derya Aksoy bilet almaya çalışırken, annesi Emine Baş’ı taşıyan ambulans da 22.13’te havaalanına giriş yaptı. Ancak iddiaya göre uçak kalkış hazırlığında olduğu için, Emine Baş uçağa alınamadı.

AMBULANS UÇAK DA BULUNAMADI
Aksoy, başka bir havayolu şirketinden bilet bulmaya çalıştı. Ancak organ nakli için son süre olan saat 01.00’e kadar başka bir Antalya uçağı yoktu.

Aksoy, Sağlık Bakanlığı ve 112 Acil Servise durumu anlatarak ambulans uçak bulabilmek için çırpındı, yine başarılı olamadı. Uzun süre havaalanında bekleyen Emine Baş ise kalp nakil şansını yitirdi.

"KONUYU ARAŞTIRIYORUZ"
Adana İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik, Emine Baş’ın kalp nakli konusunda yaşadıklarına ilişkin şikayetleri ve ortaya atılan iddiaları araştırdıklarını belirtti.

Üzüntüsünü dile getiren Sağlık Müdürü, iddialara ilişkin her iki hastanede ihmal veya başka bir aksilik yaşanıp, yaşanmadığı konusunu sorguladıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...