BBC’nin uzun soluklu programı Büyük Kedilerin Günlükleri bütçe sıkıntısı yüzünden zor günler geçiriyor. Jonathan ve Angela Scott çiftinin 13 yıl ara vermeden süren programı yayından kaldırılıyor.

İlişkili Haberler


Afrika’nın geniş düzlüklerindeki arslan, leopar ve çita gibi büyük kedilerin günlük yaşamlarını anlatan program yıllar boyunca ilgilyle izlenmişti. 13 yıllık uzun yayın döneminin sonunda ilk defa bu yıl çekimler bütçe ayrılamamasından dolayı gerçekleştirilemedi.

Çekim yapılmamasına rağmen Scott çifti bölgedeki kedileri takip etmeye devam ediyor. İleriki günlerde ‘Büyük Kedilerin Günlükleri'nin Yıldızları’ adlı bir kitap yayımlamaya hazırlanan çift, 1975 yılında Massai Mara’da tanıştıklarından beri beraber.

Jonathan Scott 1975 yılında bir zoolog olarak bölgeye araştırma için gitmiş ve fotoğrafçı olan Angela ile Mara’daki vahşi yaşamı fotoğraflarken tanışmıştı.

BBC'nin önemli ismi Sir David Attenborough, Jonathan'ın hayvanları çok iyi anladığını, beyinlerine girip dünyayı onların gözünden görebildiğini ve Angela'nın müthiş yeteneğiyle bu dünyayı yakladığını söylüyor. Çift, 13 yıllık bu serinin devamının gelmesini çok istediklerini ve çekimler sayesinde Doğu Afrika'nın vahşi doğasının korunmasında önemli adımlar attıklarını belirtiyorlar.