Buzulda mahsur kalınca bir kutup ayısı vurdu

Kanada'da amcası ile avlanmaya çıkan 17 yaşındaki genç bir buzum kütlesinin üzerinde mahsur kalınca bir kutup ayısı vurmak zorunda kaldı.

Haberler 10.11.2009 - 16:14

Buzulda mahsur kalınca bir kutup ayısı vurdu

Kanada'da 67 yaşındaki amcasıyla avlanmaya giden 17 yaşındaki genç, cumartesi günü "kayıp" olarak polise bildirildi. Kurtarılmak için bir günden fazla bir süre kırılan büyük bir buz kütlesinin üzerinde beklerken donmamak için savaş veren genç bir kutup ayısı vurmak zorunda kaldı.

Adı açıklanmayan genç, 67 yaşındaki amcasıyla birlikte Nunavut'a avlanmak üzere kar aracıyla gelmişti. Kar aracı Coral Limanı'ndan 18 kilometre açıkta bozulunca ikili yardım bulmak için ayrıldı. Genç kırılan büyük bir buz kütlesinin üzerinde kalarak akıntıya kapıldı.

Amca pazar günü kurtuldu ama silahı yanında olan genç, bir anne ve iki yavru kutup ayısı ile karşılaştı.

Nunavut Koruma Servisleri Müdürü Ed Zebedee bir ayının çok yaklaştığını anlattı: "Kendini korumak için kutup ayısını vurmak zorunda kaldı. İki kutup ayısı daha vardı ama onlar gence yaklaşmamış. O da onları vurmak zorunda kalmamış."

Pazar günü bir küçük bir arama kurtarma uçağı gencin yerini tespit etti. Ekip, çocuğa donmaması için bir torba çikolata ve şeker attı. Gece olmadan genci kurtaramayan ekip, gece boyunca da aramaya devam etti.

Pazartesi sabahı askeri arama kurtarma uçağı olay yerine geldi. İki görevli kısa mesafe uzaklıktaki daha büyük bir buz kütlesinin üzerine paraşütle indi. Çocuğun yanına ulaştıklarında ayılar da hala oradaydı. Kurtarma ekibinden Jean-Pierre Sharp, "Saatlerce yalnız kaldıktan sonra bile iyi görünüyordu. Bilinci yerindeydi, vücut ısısı düşmüştü ve donma belirtileri gösteriyordu" dedi.

Sayfa Yükleniyor...