NTV

Cakarta'daki safari park halkın ilgi odağı oldu

Anadolu Ajansı

Yaşam

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da, geniş bir arazide kurulan safari parkta, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan vahşi hayvanlar bulunuyor...

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da, geniş bir arazide kurulan safari parkta, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan vahşi hayvanların yaşamına tanıklık ediliyor.

Yaşadığı tsunami ve depremlerin izlerini silmek için çalışan Endonezya'da, başkent Cakarta, tarım alanları, trafiği ve turizm faaliyetleriyle ülkenin en önemli kentleri arasında yer alıyor.

Gökdelenlerinin yanı başındaki tek katlı harabe yapıları, 5 yıldızlı otellerin yanındaki metruk binalarıyla gelir dağılımındaki adaletsizliğin sosyal yaşama yansımalarının hissedildiği Cakarta'da, turistlerin en önemli uğrak yerleri arasında safari park yer alıyor.

Yaşanan trafik sorunu nedeniyle 15 kilometrelik bir uzaklığa 3-4 saatte gidilebilen Cakarta'da, safari park güzergahındaki satıcılar, parktaki hayvanlara verilmek için havuç ve muz gibi çeşitli yiyeceklerin yol kenarlarında satışını yapıyorlar.

Yaklaşık 8 kilometrelik bir gezi alanına sahip olduğu bildirilen parkta, araçların içerisinde ilerleyen ziyaretçilerin önlerini kesen lama, maymun gibi hayvanlar araçların açık pencerelerinden başlarını sokarak yiyecek verilmesini bekliyorlar.

Ziyaretçilerin verdiği yiyecekleri almak için araçların etrafını saran hayvanların ilginç görüntüler oluşturduğu parkta, arslan, kaplan ve fil gibi vahşi hayvanların bulunduğu bölüme geçişte kesinlikle araçlardan çıkılmaması uyarısı yapılıyor.

Doğal yaşamlarında hayatını sürdüren vahşi hayvanları görmenin heyecanını yaşayan ziyaretçiler, daha sonra yüzlerce kuş çeşidinin bulunduğu alanların yanı sıra vahşi hayvanlarla fotoğraf çektirilebilen ''baby zoo'' bölümünü gezebiliyorlar.

Arslan ve çıta yavrularını kucaklarına alabilen ziyaretçiler, Sumatra kaplanlarına da sarılarak fotoğrafı çektirmeleri dikkati çekiyor. Kaplanlar ve kuşların yanı sıra filmleri aratmayacak dekorlarda tehlikeli gösterilerin de yapıldığı parkta, ziyaretçiler doğa harikası alanların tadını çıkartıyor.