İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, yaklaşan yılbaşı dolayısıyla ormanlarda kaçak çam kesimini önlemek amacıyla denetimlerini artırdı. 

Bu kapsamda, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce denetim ekiplerinin harekat kabiliyetini artırmak için Belgrad Ormanı'nda bir tatbikat gerçekleştirildi. 

Senaryo gereği, şüpheli 2 kişinin ormanlık alana girdiği ihbarını alan orman denetim ekipleri, bu kişileri takibe aldı. 

Denetim ekipleri, şüpheli 2 kişiyi yanlarında getirdikleri baltalarla çam fidanlarını kesme aşamasındayken suçüstü yakalayarak hakkında yasal işlem yaptı. 

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü yetkilerinin verdiği bilgiye göre, yaklaşan yılbaşı nedeniyle kaçak çam ağacı kesimine karşı oluşturulan 300 kişilik bir ekip 24 saat görev yapacak. 

ALO 177
Vatandaşların yılbaşı çamı veya fidan taleplerini kuruma ait fidanlıklardan 30-250 lira aralığında değişen fiyatlarla temin edebileceklerini bildiren yetkililer, halkın ormanların korunması konusunda duyarlılık göstermeleri ve kaçak kesim yapanlarını ''Alo 177'' numaralı ihbar hattına bildirmelerini istedi. 

Yetkililer, kaçak kesim yapanların adli makamlara sevk edildiğini ve yürütülecek soruşturma sonunda bu kişilerin para ve hapis cezalarına çarptırılabilecekleri uyarısında bulundu. 

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne ait 3 fidanlıkta, yılbaşı dolayısıyla ortalama 5-6 bin çam fidanı satışının yapıldığı öğrenildi.