Çanakkaleli bundan şikayetçi!

Vatandaşların yarısı yol ve kaldırımların bozuk veya yetersizliğini kentin en büyük sorunu olarak görüyor...

25.10.2011 - 15:35

Çanakkaleli bundan şikayetçi!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen ''Çanakkale Survey'' adlı araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 48'i, yol ve kaldırımların bozuk ve yetersizliğini, kentin en büyük sorunu olarak görüyor.        

Çanakkale'nin ekonomik, siyasal ve kültürel gündemiyle ilgili olarak kamuoyu yoklaması niteliğindeki araştırma, ÇOMÜ Sosyoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Bilir yönetiminde, son sınıf öğrencilerinden oluşan 38 kişilik ekip tarafından 397 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.        

Kepez beldesi ve kent merkezinde yapılan araştırma kapsamında, görüşlerine başvurulanların yüzde 48'i, Çanakkale'nin en büyük sorunu olarak yol ve kaldırımların bozuk veya yetersizliğini gösterdi.        

Bu sorunu yüzde 22 ile trafik, yüzde 16'yla da pahalılık izledi. Vatandaşların yüzde 31'i Çanakkale'nin en önemli ihtiyaçları olarak sinema, tiyatro ve konser salonu gibi mekanları gösterdi.        

Katılımcıların yüzde 76'sı kentte yaşamaktan memnun olduğunu ifade ederken, yüzde 7'si ise bunun aksini belirtti.        

Uygulanan toplu taşıma sistemine ilişkin sorular karşısında Çanakkalelilerin yüzde 28'i uygulamanın güzel olduğu ve araçların düzenli çalıştığı, yüzde 22'si, sistemin iyi ancak araçların düzenli çalışmadığı, yüzde 34'ü bu konuda kötü hizmet verildiği ve araçların düzenli çalışmadığı, yüzde 13'ü ise sistemin kötü olmasına rağmen araçların düzenli çalıştığı yolunda görüş bildirdi.
        
EN BEĞENİLEN KURUM VALİLİK
Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün, yapılmasına ilişkin görüşleri alınan Çanakkalelilerin yüzde 73'ü, köprünün yapılmasını isterken, boğaz köprüsüne karşı çıkanların oranı yüzde 17 oldu. ''Benim için fark etmez'' diyenlerin oranı ise yüzde 10'da kaldı.       

Araştırmaya katılanların yüzde 31'i Çanakkale'de çalışmasını ve vatandaşlara karşı yaklaşımını en çok beğendikleri kurum olarak Valilik ve onun çatısı altındaki kurumları gösterirken, yüzde 23'ü hastaneleri, yüzde 12'si de belediye ile kurumlarını beğendiğini belirtti.        

''Çanakkale deyince aklınıza gelen ilk şey nedir?'' sorusuna yüzde 24 oranında deniz ve doğa güzelliği, yüzde 15 tarihi, yüzde 10 şehitliği, yüzde 7 de Truva atı yanıtı alındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...