Candan Erçetin'den bir iyi bir kötü haber

Candan Erçetin, Gülay Afşar ile Yüz Yüze'de yaptığı bayram sohbetinde bir iyi bir de kötü haber verdi. Ünlü sanatçı, Kardeş Türküler ile single hazırlığında olduğunu ancak bundan sonra albüm yapmayacağını açıkladı.

NTV 06.07.2016 - 18:42 | Son Güncelleme : 06.07.2016 - 20:08

Candan Erçetin'den bir iyi bir kötü haber

Candan Erçetin, NTV ekibini Ortaköy'de açtığı müzik, vokal ve kültür sanat atölyelerinin yapıldığı Cep Sahne'de ağırladı. Burada yapılan atölye ve çalışmalar hakkında bilgi veren sanatçı 28 Temmuz'da Harbiye'de vereceği konserle ilgili ilk detayları da paylaştı. Erçetin, ailenin en büyüğü olarak herkesi bayramda kendi evinde ağırladığını, hazırladığı bayram sofralarını Gülay Afşar'a anlattı. İşte o sohbetten satır başları...

"ŞARKI SÖYLEMEK İSTEYEN HERKESİ BEKLİYORUZ"

- Küçük bir sahnemiz var burada herkesin çıkabileceği. Bir de popüler sahne diye düşündük aslında açıldığımızda. Burası popüler bir sahne, burda herkes sahneye çıkıp kendi kendinin starı olabilir, istiyorsa kaydedebilir sesini, müziğini. Türk insanının müziğe yeteneği var. Bunu konserlerde de görüyorum ben. Muhteşem korolar, hep bir ağızdan söylenen şarkılar, tutulan ritimler, alkışlar. Katılımcılar çok enteresan, farklı mesleklerden. Avukat var içlerinde, yazılımcı var, diş hekimi var, bambaşka mesleklerden çok çeşitli mesleklerden insanlar var.

"MÜZİK İYİLEŞTİRİYOR"

Ben müziğin iyileştirdiğini iddia ediyorum. Özellikle kapalı mekanlarda uzun süre çalışma hele büyük şehir yaşamında hepimizi sıkıştırdığını düşünüyorum. İşte ordaki çözümleri hemen bir psikyatra gidip ilaç almak değil, önce bunu denemelerini öneriyorum ben. Çünkü doğru nefes almaları, biraz da deşarj olmaları müzik yoluyla herkesi mutlu edecektir diye düşünüyorum.

"YAKINDA TURŞU ATÖLYESİ BİLE YAPABİLİRİZ"

- Cep Sahne'de yaptığım birçok konuyu birbirine ekleme niyetim var. Trakya'ya gidip biraz işte turşu yapmak, biraz ekmek biçmek filan gibi o tür atölyelere de kayacağız.

 "KIRKLARELİ'NE KAÇIYORUM "

Programda özel hayatına dair de samimi açıklamalar da bulunan sanatçı, uzun bir zamandır yılın belli dönemlerinde memleketi Kırklareli'nde yaşadığını anlattı: Birçok arkadaşım var "Ah bir yere gitsek diye bir hayal kuruyor. Ben de çok hayal kuruyorum ama bir de şiddetli istekler, arzular var. Benim için çok şiddetli bir istekti o. Ben toprağa değmeden - ama şu saksıdaki ama tarladaki - yaşayamıyorum, nefes alamıyorum. Bir de tabi bir kolay tarafı daha var, benim ailem orada. O yüzden yılın belli dönemlerinde Kırklareli'nde yaşıyorum. 

"ÇOCUĞUM OLMADIĞI İÇİN DAHA RAHATIM"

- Sizlerin çocukları var, benim çocuğum yok. Belki o da bana biraz vakit kazandırıyor. Çünkü ben arkadaşlarımdan da görüyorum, çocuğu olan anneler babalar epeyce emek ve vakit harcıyorlar bu işe. Ben de o emeği ve vakti başka yerlere yönlendiriyorum.

"BAYRAM SOFRALARINI ANNEMDEN DEVRALDIM"

Bayram geleneklerini memleketi Kırklareli'nde sürdürdüğünü, annesinden sonra bütün aileyi toplama görevini devraldığını belirten Candan Erçetin "Benim annem bu bayram konusunda son derece hassastı, çok da iyi yemek yapardı. Bayram sofraları devamlı bizim evde kurulurdu. O yaşlandıktan sonra ben devraldım. Zannediyorum 10 - 12 yıldır filan o iş bende. 

"EL ÖPENE HARÇLIK VAR"

Yemekleri ben yapıyorum, benim evde toplanılıyor. Şimdi onlar göçüp gittiler. Biz üç kardeş kaldık ama İstanbul'da da çeşitli arkadaş çocukları, onlara yeğenlerin diyorum, gerçek kanbağlı yeğenlerim de var. Onları toplayıp bayram seromonisi ben yaptırıyorum herkese. Kusura bakmasınlar, el öpüyorlar. El öpene harçlık var" dedi.

"TEDAVİ YİYECEKLERDE"

Erçetin sözlerine şöyle devam etti: Sağlığımızın yediklerimizden geçtiğine inanıyorum. Hatta birçok hastalığın tedavisinin de yiyeceklerimizden geldiğini düşünüyorum. Hele hele de annem bir dört yıl kadar pankreastan şikayeti vardı, şekeri yüksekti. Dolayısıyla ona daha bir ihtimam göstererek, araştırarak, okuyarak falan sonunda vardığım nokta: Evet şimdi ben bazen İstanbul'da toplantıya gittiğimde bile yemeğimi yanımda götürüyorum.

"ŞARKILARIMIN HİKAYELERİNİ ANLATTIM"

Candan Erçetin, geçtiğimiz yıl Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda verdiği 20. yıl konserinde, kariyerinde ilk defa şarkılarının hikayelerini, müzik sektöründe yaşadıklarını anlattı: Ben bu konularda, karakter olarak ketum biriyim, çok anlatmayı sevmiyorum. Aslında konserde anlattıklarım anlatabileceklerimin sadece bir kısmıydı. Ama hiç olmazsa onları paylaşmak istedim. Zaten belki de paylaşamadığım, anlatamadığım ya da anlatmadığım için yazmayı daha çok seviyorum ya da yazabiliyorum.

"ELBETTE"Yİ ALBÜME KOYMAK İSTEMEDİLER"

O hikayelerden biri de Candan Erçetin'in en popüler şarkılarından "Elbette" ile ilgiliydi. Erçetin, zamanında o albümü hazırlarken "Elbette" şarkısını prodüktörlerinin albüme koymak istemediğini itiraf etti. 18.47 En son dedim ki benim hatrım yok mu? Nolur bir şarkı. Kötü olabilir. Hayır diyorlar bu albüme bu şarkı girmez.

ERÇETİN, 28 TEMMUZ'DA HARBİYE AÇIKHAVA'DA

Sanatçı, programda 28 Temmuz'daki konseriyle ilgili de ilk ipuçlarını verdi: Biz hep hikayeler ve konseptler peşinde olduk, onları konuşuyoruz. Yoksa hani konseri yapmak kolay. Yarın deseler yarın da çıkar şarkımızı söyleriz ama o değil. Yılda bir kere yapılan bir buluşma bu. Ben hep arzu ediyorum ki dinleyenler de geldiğinde onlar da çünkü emek ve para harcayarak geliyorlar, işte o buluşmada hiç olmazsa özel birşeyler sunabilelim. 20.30

KARDEŞ TÜRKÜLER İLE SINGLE GELİYOR

Geçtiğimiz aylarda İş Sanat'ta Kardeş Türküler'le bir konser veren Erçetin, birlikte yeni bir şarkı hazırladıklarının müjdesini de NTV'de verdi. Biz geçtiğimiz yıl öyle bir buluşma yaşadık Kardeş Türküler ile. İlk Hollanda'da bir Türk festivalinde sahneye çıkmak üzere bir araya geldik. Sonra da birbirimizle çok eğlendik. Yani karakter olarak gayet sevdik. Ben zaten onların müziğini her zaman takdirle izleyen biriydim. Hoş bir kimya oldu. Sonra birkaç konser daha yaptık birlikte. Onlarla bir ortak şarkı geliştiriyoruz aslında. Müzik Kardeş Türküler'e ait, ben biraz sözlerle uğraşıyorum.

"BUNDAN SONRA ALBÜM YAPMAYACAĞIM"

Erçetin'den program sonunda üzücü bir haber de geldi. Sanatçı bundan sonra albüm yapmayacağını açıkladı. Erçetin "Bundan sonra albüm olacağını düşünmüyorum. Tek tek şarkılarımızı paylaşacağız. Ama sonunda hala arşiv için bulundurmak isteyenlere bu bir albüme alınır mı? Yani 10 şarkı olduğunda. O tabi ki olabilir ama hiçbir şarkı duyulmamış, buyrun biz size şimdiden 10 şarkı, 13 şarkı gibi birşey kalmadı bence, öyle bir düzen kalmadı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...