Cenazede 'Polat Alemdar' izdihamı

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden ünlü tiyatro oyuncusu Sönmez Atasoy, Ankara'da gözyaşları ve alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı. Atasoy'un cenazesinde Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar'ı canlandıran Necati Şaşmaz izdihamı yaşandı.

Haberler 16.12.2011 - 15:34

Cenazede 'Polat Alemdar' izdihamı

Kurtlar Vadisi dizisindeki 'Halo Dayı' karakteriyle hafızalara kazınan son olarak 'Sakarya Fırat' dizisinde rol alan ünlü tiyatro sanatçısı Sönmez Atasoy’un cenaze töreninde, yine Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar’ı canlandıran Necati Şaşmaz izdihamı yaşandı.

Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazına katılan Şaşmaz, namazın ardından cami avlusuna toplanan halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Atasoy’un tabutunun cenaze arabasına konulmasının ardından hayranları Şaşmaz’ın etrafını sardı. Bazı hayranları öpüp, sarılmak isterken, bazı kişilerde çocuklarını Şaşmaz’ın kucağına vererek fotoğraf çektirmek istedi. Bu arada yaşanan kargaşa sırasında Şaşmaz, düşme tehlikesi geçirdi. Yaşananları şaşkınlıkla izleyen bazı vatandaşlar da cenaze töreninde böyle bir olayın yaşanmasına tepki gösterdi.

BAKAN GÜNAY DA KATILDI
Atasoy için ilk tören Büyük Tiyatro’da düzenlendi. Buradaki törene Atasoy’un kızı Fadik Sevin Atasoy, eski eşi Emel Göksu, ailesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, eski bakanlardan Fikri Sağlar, yapımcı ve yönetmen Osman Sınav, sanatçı Yavuz Bingöl, tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu ve Güven Hokna ile tiyatro sanatçıları ve sevenleri katıldı.

DHA'da yer alan habere göre; Bakan Günay, "Benim için çok anlamlıdır sevgili Cüneyt Gökçer ile ‘Kral Lear’ gibi bir klasikle başlayıp, sonra kendi dünyamızın önemli isimleriyle karar kılması, onları yazması, onları sahneye koyması, oynaması, Nasrettin Hoca’yı, Yunus Emre’yi görmezden gelmemesi, Yahya Kemal’i yazması ve sahnelemesi, bizim kökümüzden, bizim kültürümüzden kopmayan bir yeteneği, bu salonda, bu sahnede büyük izler bırakarak ve galiba görevini yaparak aramızdan ayrıldığını bize hatırlatıyor. Tiyatroyla uğraşan, sanatla uğraşan, Türkiye tiyatrosuyla, Türkiye sanatıyla uğraşan herkesin Sönmez Atasoy’un bu yaşam çizgisinden, bu arayışlarından, bu yazma, sahneye koyma gayreti gösterdiği eser çizgisinden dersler çıkaracağını umuyorum. Geride kalanlarına, bize emaneti sevgili Fadik başta olmak üzere herkese, bütün sanat ve tiyatro sevenlerine yürekten sabırlar diliyorum" dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de Sönmez Atasoy'un yönetmen, çok sayıda oyuncuyu yetiştiren önemli bir akademisyen ve yeri doldurulamayacak bir oyuncu olduğunu ifade ederek, "Devlet Tiyatroları, sevgili Sönmez Abisini kaybetmenin derin üzüntüsü içindedir" sözleriyle duygularını dile getirdi.

'NUR OLSUN, IŞIK OLSUN'
Atasoy'un kızı Fadik Sevin Atasoy cenazede "Babam 'Yaptığın her işin hakkını ver' derdi. Ama bugün ben bu konuşmanın hakkını veremeyeceğim için kısa kesiyorum. Nur olsun, ışık olsun ve hep doğsun" dedi.

KOCATEPE'DE TÖREN
Büyük tiyatrodaki törenin ardından Atasoy’un cenazesi Kocatepe Camii’ne götürüldü. Burada Cuma namazına mütakip kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Kocatepe’deki törene de, Bakan Günay’ın yanısıra, TRT Genel Müdür İbrahim Şahin, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, eski bakanlardan Fikri Sağlar, yapımcı ve yönetmen Osman Sınav, sanatçı Yavuz Bingöl, tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, Güven Hokna, Can Gürzap, Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar'ı canlandıran Necati Şaşmaz ve 'Memati' karakterini canlandıran Gürkan Uygun ve çok sayıda seveni katıldı.

Sayfa Yükleniyor...