Cezaya itiraz etti; kazandı

Otomobil sürücüsüne, hız limitini aştığı gerekçesiyle 270 TL ceza yazıldı. Ancak sürücü buna itiraz etti ve Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Görüntünün kayıtlığı olduğu CD’yi inceleyen bilirkişi ise son sözü söyledi...

22.04.2011 - 12:05

Cezaya itiraz etti; kazandı

M.K., kendisine ait olan 55 SP 256 plakalı otomobille geçen yıl Ekim ayında Bafra İlçesi’nden kent merkezine gelirken İncesu Mevkii’nde polis tarafından durduruldu.

Polis M.K.’ya 112 kilometre hızla gittiğini söyleyerek, 270 TL para cezası yazdı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; cezayı ödemeyen sürücü, Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, yolda hız limitini gösteren tabela ve uyarı işaretleri bulunmadığını, yasal uygulumada bölünmüş çift yollarda hız limitinin 110 kilometre olduğunu belirterek kendisine yazılan cezanın haksız olduğunu dile getirdi.

Sulh Ceza Mahkemesi, Samsun Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden tutanaklar ve radar CD görüntüsünü istedi. Ardından da CD’yi incelenmesi için bilirkişiye gönderdi.

ESKİ TİP RADAR
Bilirkişi yaptığı incelemede, radarın eski tip olduğu için aracın hızını doğru göstermediğini ve adımlama yöntemiyle yapılan hesapta ise aracın hızının 90 kilometre civarında olduğunu belirtti.

Bilirkişi raporunu inceleyen mahkeme, otomobilin hızının kaç kilometre olduğunun tam olarak tespit edilemediğini, aracın hızı konusunda şüphe oluştuğunu belirterek M.K.’nın itirazını kabul edip yazılan cezayı kaldırdı.

AVUKAT ÜCRETİ DE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN
Mahkeme ayrıca M.K.’nın avukatının ücreti olan 550 TL’yi de Emniyet Müdürlüğü’nün ödemesine karar verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...