Çin çikolataya doyacak!

Pekin'deki olimpiyat köyünde dünyanın en büyük çikolata parkı açıldı.

29.01.2010 - 12:58

Çin çikolataya doyacak!

Çin'in başkenti Pekin'de 20 bin metrekare alana kurulan 'Dünya Çikolata Harikalar Diyarı'nda çikolatadan yapılmış 1000'den fazla sanat eserinin yanı sıra Çin kültürünün simgelerinden olan 560 adet "Terra Kota" askeri ve çikolatadan 10 metrelik bir Çin Seddi sergileniyor.


Organizasyona katılanların, profesyoneller eşliğinde kendi istedikleri heykelleri de yapabildiği parkta 80 ton çikolata kullanıldı.

Yetkililer, 'Dünya Çikolata Harikalar Diyarı'nın havalar ısınana kadar açık kalacağını ve organizasyonun 10 milyon ABD dolarına (yaklaşık 14 milyon 942 bin TL) mal olduğunu açıkladı.

Çok sayıda uluslararası çikolata üreticisinin katıldığı etkinliğin ülkede çikolatayı tanıtmaya yönelik bir fuara dönüşmesi bekleniyor.

Çin Uluslararası Radyosuna konuşan organizasyon yöneticisi Tina Cıng, projenin 2 yıl sürdüğünü, 3 bin yıllık çikolata tarihi ile 5 bin yıllık Çin tarihini kaynaştırmak istediklerini belirtti.

Çikolata ile son yıllarda tanışan, ancak çikolata tüketimine henüz alışamayan Çin, dünyadaki çikolata üreticilerinin dikkatini çeken en büyük pazarlardan biri olma yolunda ilerliyor.

'Dünya Çikolata Harikalar Diyarı' 10 Nisana kadar konuklarını ağırlayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...