Çin 'Top Gun'dan rol çaldı

Çin ordusunun son savaş uçağının tanıtım filminde Top Gun filminden bir sahneyi kullandığı iddia edildi.

31.01.2011 - 12:16

Çin 'Top Gun'dan rol çaldı

Geçen hafta Çin’in devlet destekli China Central Television (CCTV) kanalının akşam ana haber bülteninde bir J-10 avcı jetinin, havadan havaya füze kullanarak başka bir avcı jetini yok ettiği video gösterildi.


İnternet mesaj panolarındaki blog yazarları hemen gösterilen video ile Top Gun filminin bir sahnesinin birbirine çok benzediğini fark ettiler. Video CCTV’nin web sitesinden kaldırıldı, ama bu arada başka sitelere kopyalanmıştı bile.

Daha sonra Wall Street Journal iki videoyu birbiriyle karşılaştıran ve çok yakın benzerlikleri ortaya koyan bir video yayınladı.

İki videodaki patlama birbirine o kadar benziyor ki oluşan alev topunun ve patlayan uçaktan kopup etrafa yayılan enkaz parçalarının şekli neredeyse aynı.

Devlet televizyonundan hiç kimse sahtekarlığı kabul etmedi, ama eğer iddialar doğruysa böyle bir videoyu hazırlamak için bu kadar ünlü bir filmin seçilmesi kötü bir tercih olmuş.

1986’da gösterime giren Top Gun hasılat rekorları kırmış, Maverick lakaplı burnu havada bir pilotu oynayan Tom Cruise’u büyük bir yıldız yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...