Çin’de Polat Alemdar kıyafetleri kapışılıyor

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Türk dizilerinin afişleri asılıyor ve “Kurtlar Vadisi” dizisinin ana karakteri Polat Alemdar gibi giyinmek isteyenler Türk malları satan pazarlara akın ediyor.

Anadolu Ajansı 05.03.2012 - 13:53

Çin’de Polat Alemdar kıyafetleri kapışılıyor

Çin’in kuzeybatısındaki dev coğrafyası ve zengin kaynaklarıyla ülkenin en geniş eyalet düzeyindeki özerk bölgesinde Türk ürünlerine ilgi her geçen gün artıyor.

Pamuk, tarım ve hayvancılık yönünden zengin coğrafyasıyla Sincan, aynı zamanda petrol, kömür ve doğalgaz gibi önemli yer altı kaynaklarına sahip ve Çin'in bu ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılıyor

Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Türkiye'den ithal ürünlere yoğun ilgi gözlenirken, 21,8 milyon nüfusa sahip eyaletin 2,7 milyon kişinin yaşadığı Urumçi şehrinde Türk ürünlerine tüketiciler tarafından gösterilen ilgi katlanarak artıyor.

TÜKETİCİ EĞİLİMİ TÜRKİYE’YE YAKIN
Urumçi'nin en ünlü turistik merkezlerinden olan "Pazar" adlı tarihi çarşıda, çok sayıda mağaza Türkiye'den ithal ettiği başta tekstil ve konfeksiyon ürünleri olmak üzere gıda, kuyum, bujiteri, kozmetik ürünlerini tüketiciye sunuyor.

Yaklaşık 60 kadar Türk mağazasının bulunduğu çarşı esnafından Veli Alife, bölgede Türk ürünlere gösterilen ilginin yoğun olduğunu belirterek, "10 senedir Urumçi'de Türkiye'den getirdğim tekstil ürünlerini pazarlıyorum. Uygurlu tüketicilerin Türk ürünlere ilgisinin katlanarak arttığına şahit oluyoruz" dedi.

Urumçi bölgesinde Türk ürünlerinin gördüğü ilginin tüketici eğiliminin Türkiye'ye olan yakınlığının yanı sıra Türk filmleri, dizi ve müziklerinin Uygurlar üzerindeki kültürel etkilerine de bağlı olduğu dikkati çekiyor.

"POLAT ALEMDAR GİBİ GİYİNMEK İSTİYORLAR"
Şehrin sokaklarında Türk müziği çalan dükkanlarda "Kurtlar Vadisi", "Aşk-ı Memnu" ve "Aşk ve Ceza" gibi Türk dizilerinin afişleri asılıyor ve oyuncuları herkes tarafından tanınıyor.

Dizi ve filmler vasıtasıyla Türkiye'ye olan ilginin giderek arttığı gözlenirken, bölgedeki Türk iş adamları Uygurların, "Polat Alemdar gibi giyinmek için Türkiye'den ithal edilen ürünlere hücum ettiğini" kaydediyor.

Türkiye'de de popüler olan birçok dizi ve film, Çin'in en yaygın kullanılan ve "youtube.com" gibi video paylaşım sitelerine alternatifi "youku.com", "56.com" gibi internet sitelerinde yayımlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...