Çin'in elektroşokla eşcinselleri tedavi etmeye çalıştığı ortaya çıktı

Çin'deki sağlık sektörünü mercek altına alan bir grup gazeteci, yasal olmamasına rağmen bazı sağlık kuruluşlarının hala 'eşcinsellik tedavisi' adı altında bir dizi acı verici tedavi yöntemini uyguladığını ortaya çıkardı.

ntv.com.tr 08.10.2015 - 11:32

Çin'in elektroşokla eşcinselleri tedavi etmeye çalıştığı ortaya çıktı

İngiliz Channel 4 televizyon kanalında yayınlanan Unreported World programı ekibinin Çin'de yaptığı araştırma ilginç bir sonucu gün yüzüne çıkardı.  

Ülkedeki sağlık sistemini mercek altına alan ekip, Çin'deki hastanelerin 'eşcinsellik tedavisi' adı altında bir dizi acı verici tedavi yöntemini uyguladığını saptadı. 

Çin yönetiminin 2001 yılında homoseksüelliği mental hastalık kategorisinden çıkarmasına rağmen pahalı ve acı verici tedavinin bir dizi hastanede hala uygulandığının altını çizen ekip, bu tedavi kapsamında hastalara acı verici elektroşok ve ağır ilaç tedavisi uygulandığını belirtti. 

MAHKEME BENZER BİR NEDENLE TAZMİNAT CEZASI VERMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl benzer bir tedavi uygulayan klinik için Pekin'de yargı süreci başlamış, mahkeme kliniğin bu tedaviyi uyguladığı hastaya 3 bin 500 yuan (bin 600 TL) tazminat ödemesinin yanı sıra resmi bir özür yayınlamasına hükmetmişti. 

"ÇOĞU KİŞİ AİLE BASKISI NEDENİYLE TEDAVİ OLUYOR"

Bu tedaviye maruz kalan çoğu kişinin ailelerinin baskısına göğüs geremediği için bu kuruluşlara başvurduğunun altını çizen ekip, söz konusu tedavinin maliyetinin yüksek olmasından dolayı pek çok sağlık kuruluşunun bu tedaviden vazgeçmeye yanaşmadığını da belirtiyor. 

Daha önce bu tedavinin uygulandığı bir kuruluşta "tedavi" gören  Shen isimli kişi ekibe yaptığı açıklamalarda "Ailem ve akrabalarıma eşcinsel olduğumu itiraf ettiğimde benim tedavi görmemi istediler. Ancak ben daha önce benzer bir yerde bulunmuştum ve oradaki kötü şeylerden haberdardım" ifadelerini kullandı.  

Emsal teşkil eden mahkeme kararına rağmen ülkede bir dizi kliniğin benzer tedaviyi uygulamaya devam etmesi, aktivitelerin de tepkisini çekmiş durumda.  Unreported World ekibinin deşifre ettiği klinik ve hastaneler için ise henüz soruşturma başlatılmadı.

Sayfa Yükleniyor...