NTV

Çinli mafya anasına 18 yıl hapis cezası

Yaşam

Çin'de mafyaya karşı yürütüler dava kapsamında son olarak yeraltının mafya anası olarak bilinen Şie Cayping 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çin'in güneybatısındaki Çongçing şehrinde devam eden geniş çaplı mafya davasında, "yeraltı dünyasının mafya anası" olarak adlandırılan Şie Cayping 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında çete üyelerini korumaktan yargılanan resmi görevlilerin de bulunduğu 21 kişiye, 1 ile 13 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Şehrin eski adalet bürosu başkanı olan ve aynı davada yargılanan Ven Çiang'ın baldızı olan Şie Cayping, suç çetesi oluşturmak ve yönetmek ile kumar oynatmak, alıkoymak, uyuşturucu kullananlara yataklık etmek ve resmi görevlilere rüşvet vermek suçlarından yargılandı.

Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, 46 yaşındaki Şie ayrıca 1 milyon 20 bin yüen (149 bin 430 ABD Doları) para cezasına çarptırıldı. Şie'nin Eylül 2004'den bu yana yasa dışı faaliyetlerden 2 milyon yüen (293 bin ABD Doları) haksız kazanç elde ettiği ileri sürülen davada daha önce 6 kişiye ölüm cezası verilmişti. Son oturumda 180 bin yüen rüşvet aldıkları tespit edilen polisi memurları Guo Şeng 13 yıl, Gan Yong da 12 yıl hapisle cezalandırıldı.

Çongçing'de yaşayan ve yolsuzluk yapan bir polis tarafından çayevini gazinoya çevirme teklifini reddettiği için dövülen Chen Yanling, mahkeme salonunun dışında kararı bekleyen kalabalığın arasındaydı. Chen gibi birçok mağdur mahkeme salonunun dışında verilecek kararı bekliyordu. Karar açıklandığında ise büyük hayalkırıklığı yaşamışlar. Chen, "İlk duyduğumuzda kulaklarımıza inanamadık, sadece 18 yıl mı?" dedi.

Çongçing'de 3 bin güvenlik görevlisinin katılımıyla söz konusu organize suç şebekesine karşı yürütülen operasyonda şu ana kadar 1544 kişi tutuklandı. Tutuklular arasında 14 iş adamı ve eski üst düzey yetkili bulunuyor.