Yaklaşık bir yıldır hizmet veren Adaburnu Gölmar Oteli'nin, işletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye encümeni tarafından kapatılmasına karar verildiği ortaya çıktı.

İlişkili Haberler


DHA'nın haberine göre; Datça'da 15 kilometre uzaklıkta Akdeniz kıyısında 14 dönümlük alana kurulan 175 yatak kapasiteli iki bloktan oluşan otelin denize bakan cephesinde, projeye aykırı olarak çatı yerine teras yapıldığı gerekçe gösterilerek, yapı kullanma talebi belediyece geri çevrildi. Yapı kullanma izni olmayınca, işletme ruhsatı da alamayan otelin kapatılmasına karar verildi.

RUHSAT SORUNU 30 NİSAN'DA ÇIKTI
Otelin yurt dışı pazarlamasını yapan Performans Turizm Pazarlama Yetkilisi Ahmet Koşar, oteldeki ruhsat sorununun 30 Nisan'da ortaya çıktığını söyledi.

Ruhsat işlemlerinin, otelin cephesinde 20 santimetrelik projeye aykırılık nedeniyle tamamlanamadığını kaydeden Koşar, şunları söyledi:

“Projeye aykırı çatı yerine balkon yapıldığı gerekçe gösterilerek yapı kullanma ruhsatı talebi geri çevrildi. Bunun üzerine her iki bloktaki balkonlar, projeye uygun hale getirilerek çatıya dönüştürüldü. Bu arada başlangıçtaki yapı kullanma ruhsatı alınmasına engel olan hata ilgili olarak, binanın mimarı Abdullah İşcanı tarafından proje tadilatı yapıldı. Değişiklik, Özel Çevre Koruma Kurumu'na bildirildi. Proje tadilatının onaylanmasından sonra işletme ruhsatı alınacak. Bu arada Turizm Bakanlığı yetkilileri ile de görüştük. Yapı kullanma ruhsatı ile başvurmamız halinde turistik tesis belgesi alabileceğimizi bize iletildi. Halen süren işlemler nedeniyle otelin kapatılması, Türk turizmini baltalayacaktır.”

ENCÜMENDEN KAPAMA KARARI
Yapı kullanma ruhsatı alamayınca, otelin işletme ruhsatı işlemlerinin de geciktiğine değinen Koşar, “İşletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle jandarma tarafından iki kez arka arkaya tutanak tutularak, durum Kaymakamlığa iletilmiş. Kaymakamlık da, belediye yazı yazarak otelin ruhsatsız olduğunu belirterek kapatılması talebinde bulunmuş” dedi.

Bu talebin, CHP'li Datça Belediye Encümeni'nin 5 Mayıs Çarşamba günkü toplantısında gündeme geldiğini söyleyen Ahmet Koşar, “Encümenin veridği otelin kapatılması kararı aynı gün saat 17.00 sıraları bize tebliğ edilirken, mühürleme işlemenin 6 Mayıs Perşembe günü saat 15.00'de yapılacağı bildirildi” diye konuştu.

8 AİLE VAR
Belediye encümeninin kararına, bugün itiraz edeceklerini belirten Koşar, “Umut ediyorum ki bu hatadan dönülür. Ortada yapı kullanma ruhsatını dolayısıyla işletme ruhsatını engelleyecek bir durum yok. Şu anda otelimizde 8 aile bulunuyor. Projedeki küçük bir hata bahane edilerek, otelin mühürlenmesi kabul edilir gibi değil. İtirazımızın değerlendirilmesinden sonra daha geniş kapsamlı bir açıklama yapacağım” dedi.