Cismen erkek, resmen kadın

Emekli işçi Ayçin Özkan, ismi nüfus memurluğunda yanlışlıkla Ayşin olarak yazıldığı için 73 yaşında aniden ‘kadın’ oluverdi. Özkan şimdi dava ile uğraşıyor.

Haberler 06.12.2011 - 08:41

Cismen erkek, resmen kadın

Bahçelievler’de oturan emekli işçi 73 yaşındaki Ayçin Özkan’ın ismi, nüfus memurluğunda yanlışlıkla Ayşin olarak yazıldı. Ayçin Özkan ismini düzelttirmeye çalışırken, nüfus kütüğüne kadın olarak kaydedildiğini de öğrendi.

Aylık 850 TL emekli maaşı alan Özkan, ismini düzelttirmek için 176 TL harç ödeyip Nüfus İşleri Müdürlüğü’ne dava açtı.

Hürriyet'in haberine göre; Özkan, kendisini bildi bileli aynı ismi taşıdı. Dört yıl önce bazı devlet dairelerinde işlem yaptırmakta zorlanınca, kayıtlarda isminin Ayşin olarak geçtiğini fark etti. Düzelttirmek için Fatih Nüfus Müdürlüğü’ne başvuran Özkan’a, kütükte adının Ayşin olarak yazıldığı söylendi. Düzeltmek için dava açmak gerekiyordu ancak görevliler daha kısa bir yol önerdi. Ayçin Özkan’a, Ayşin Özkan diye nüfus kağıdı verildi.

Oysa, yeni Ayşin Özkan’ın evlilik cüzdanı ve sigorta karnesi bile Ayçin ismiyle düzenlenmişti. Ayçin ismiyle ilgili problemler bir türlü bitmeyince, Özkan, 20 Ekim 2011’de yeniden Fatih Nüfus Müdürlüğü’ne gitti. İsminin düzeltilmesini istedi. Ancak sorgulamayı yapan memur, Ayçin Özkan’ın tek yanlışlığının isminde olmadığını fark etti. İsmi Ayşin olunca, cinsiyeti de kadın olarak ‘düzeltilmişti’.

Özkan, isminin doğru yazıldığı, başka devlet kurumlarınca verilen belgeleri gösterdi ancak kimseyi inandıramadı. Nüfus Müdürlüğü’ne göre ismi Ayşin Özkan’dı ve kadındı. Tek yolu ise dava açmaktı.

Özkan, isminin ve cinsiyetinin düzeltilmesi için Bakırköy 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’ne dava açtı.

Sayfa Yükleniyor...