'Coco Chanel bağımlı ve biseksüeldi'

Ölümünün ardından 40 yıl geçen moda dehası Coco Chanel’in özel hayatı hala irdeleniyor.

04.08.2011 - 14:41

'Coco Chanel bağımlı ve biseksüeldi'

Lisa Chaney, yeni kitabında, Chanel’in uyuşturucu bağımlılığı ve biseksüel olduğuna dair iddiaları belgelerle kanıtladığını iddia ediyor.

10 Kasım'da yayımlanacak olan ‘Coco Chanel: An Intimate Life’ adlı kitapta, modacının o dönem evli olan ressam Salvador Dali ile yaşadığı yasak aşktan da sözediliyor. Chaney ayrıca, yayımcısı aracalığıyla basına ilettiği mesajda, modacının Alman Nazi casusu Hans Gunther von Dincklage ile olan ilişkisini doğrulayan belgeleri de bulduğunu söylüyor.

MODADA ÇIĞIR AÇTI
1883-1971 yılları arasında yaşamış olan Fransız modacı,erkek kıyafetlerinden ilham alarak yarattığı kıyafetlerle dönemin kadın modasında çığır açmıştı. “20. Yüzyılın En Önemli 100 İnsanı” listesinde yer alan Chanel, kadınlara ilk kez pantolonu giydirdi.

Herkesin uzun elbiseler giydiği dönemde kısa siyah elbiseyi yarattı, ilk korsesiz kıyafetleri tasarladı ve çantaların sadece elde taşındığı zamanlarda omuzdan askılı çantayı icat etti.

İLHAM KAYNAĞI CAPEL'Dİ
Bir yetimhanede büyüyen, fakir bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren Chanel terzilikten sonra şapka tasarımcılığı yapmaya başladı. Coco en büyük aşkı olduğunu söylediği Arthur Edward Boy Capel’i bir kazada kaybetti.

Arthur, Chanel’in açtığı ilk mağazanın finansörü ve modacının en büyük ilham kaynağıydı. Daha sonra Rus asıllı kompözör Igor Stravinsky ile yasak aşk yaşayan Chanel müzisyenin en büyük ilham kaynağı oldu.

Daha önce de hakkında pek çok kitap yazılan ve film çekilen Coco Chanel’in moda evi bugün Karl Lagerfeld’in kreatif direktörlüğünde ve Chanel hâlâ dünyanın en büyük markalarından biri...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...