Çöldeki bir vaha gibi

Türkiye'de orkidelere rastlamak biraz zor... Ancak Afrika'nın gözde yerlerinden Tanzanya'ya giderseniz, işte orası adeta bir cennet...

22.04.2011 - 15:36

Çöldeki bir vaha gibi

Orkide, yüzyıllardan beri insanlığın ilgisini çekmeyi başarmış egzotik bir çiçek... Yüzlerce türü ve göz alıcı renkleri, onu diğer çiçeklerden ayırıyor.

Üzerine çok fazla methiyeler dizilen bu doğa harikasını "çiçeklerin kralı" olarak nitelendiren Konfüçyüs, son noktayı koydu belki de. Sadece ılıman iklimlerde yetişebilmesi, belirli bir seviyede su istemesi ve narin gövdesi orkideyi her zaman kıymetli kıldı.

Doğada fazla bulunmaması ve bulunanlarının ise korunabilmesinin zor olması nedeniyle Türkiye'de çok nadir rastlanıyor.

ORKİDE CENNETİ
Dünya üzerinde orkidenin en fazla bulunduğu yer Afrika'nın yükselen değerlerinden Tanzanya.

Safari turizmi ve doğal harikalarıyla son yılların en çok tercih edilen tatil ülkelerinden biri olan Tanzanya, orkide cennnetiyle de ziyaretçilerine büyük bir sürpriz yaşatıyor. Ülkenin kuzeyinde bulunan Kitulo Platosu, Milli Park'ı doğal bir botanik bahçesi görüntüsüyle turistleri adeta masal diyarında hissettiriyor.

Deniz seviyesinin 2 bin 600 metre yüksekliğinde bulunan ve 419.2 km'lik bir alanı kaplayan bu plato, çesitli bitki ve hayvanların yanı sıra orkidelere de ev sahipliği yapıyor.   

Yaklaşık 45 çeşit orkide bu bölgede yetişiyor. Adeta bir renk cümbüşü gibi yeryüzünün belli bir köşesini sahiplenen Kitulo, yağmur mevsimlerinde ise bir oksijen deposu haline geliyor.

Her yıl binlerce ziyaretçiye kucak açan bu bahçe, orkide çiçeklerini el değmeden sunuyor.

Karşılıklı vizelerin kalkması ve Türk hava Yolları'nın da direkt uçuşlarının bulunması Tanzanya'nın vahşi hayvanlarla çevrili coğrafyasının içerisinde sıkışmış olan bu mucizevi yeri cazip hale
getiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...