Çöpler ‘Altın’ oldu

Samsun'un İlkadım Belediyesi çöpünü ayrıştıran vatandaşlara her ay 30 çeyrek altın dağıtıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.02.2012 - 14:25

Çöpler ‘Altın’ oldu

Samsun'un İlkadım Belediyesi halkı geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek amacıyla 'Çöpünüz altın olacak' adlı bir kampanya başlattı. Belediye Başkanı Necattin Demirtaş yoğun ilgi gören kampanyayla ilgili bilgi verdi.

Avrupa Birliği ülkelerinde atılan çöplerin yüzde 90'ının geri döndüğünü ve çöplerin geri kazanımı sayesinde ekonomiye katkı sağlandığını hatırlatan Demirtaş, şunları kaydetti:

''Bizde benzer bir uygulama başlatarak insanlara ayrıştırma alışkanlığı kazandırmak istedik. Vatandaşlarımız kağıdı, plastiği, camı ayrı ayrı toplasınlar ve biz bunların geri kazanımlarını sağlayalım. İnsanları buna yöneltmek için çöp ile altın gibi biri en değerli diğeri en değersiz iki maddeyi birbiriyle eşleştirdik. Çöp altın  olacak diye bir kampanya başlattık.

Çöplerini ayrıştıran insanlara çöpleri evlerinden alınırken bilet veriliyor. Ne kadar çok çöp ayrıştırmışsa vatandaşlarımız o kadar çok bilet kazanıyor. Bu kazanılan biletlerle kura çekimi yapıyoruz ve her ay sonu çöplerini ayrıştıran 30 vatandaşımızı altınla ödüllendiriyoruz. Çöpünüz Altın Olacak kampanyasıyla 13 ayda 390 çeyrek altın dağıttık.''

Sayfa Yükleniyor...