Corona virüse karşı ünlüler ‘Haydi aşıya’ diyecek

Türkiye’de ocak ayında başlaması beklenen corona virüs aşılama süreciyle ilgili çalışmalar sürüyor. Aşıya yönelik endişeleri ve olumsuz algıyı kırmak için büyük bir kampanya başlatılacak. Bilim Kurulu üyeleri toplu aşı yaptıracak. Ünlü sanatçı ve sporcular da halkı aşıya çağıracak.

22.12.2020 - 08:44

Corona virüse karşı ünlüler ‘Haydi aşıya’ diyecek

Bir dönemin 'Haydi çocuklar aşıya' sloganı herkesin aklına kazınmıştı. Şimdi corona virüse karşı onun bir benzeri hazırlanıyor. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre kampanyada bazı ünlülerin görev alması düşünülüyor. Ancak bu virüsten kurtulmak için, görevli olsun olmasın bütün ünlü isimlerin paylaşımlarıyla vatandaşı aşıya davet etmesi hayati önem taşıyor.

AŞILAMA OCAKTA BAŞLAYACAK

Corona virüse karşı aşıların hazırlanması ve aşılama süreci ocak ayında başlayacak. Toplumdaki aşıya karşı çekingenliği, endişeleri ve olumsuz yargıyı kırmak için de büyük bir kampanya hazırlığına başlandı. Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri toplu olarak aşı yaptıracak. Kampanyada sporcu ve sanatçılardan da yararlanılacak.  Ünlü isimler halkı aşı olmaya çağıracak. Öncelik listesinde sadece sağlık personeli değil, tıp fakültelerinin son sınıf öğrencileri de olacak.

YAYGIN AŞILAMA

Haziran ayına kadar 83 milyon nüfusun, 60 milyonunun aşılanması planlanıyor. Ancak toplumda aşıyı tercih etme oranlarının yüzde 50-60 civarında olduğu da biliniyor. Aşılama Türkiye genelinde aynı anda başlayacak. Sağlık kuruluşlarının yanı sıra, organize sanayi bölgelerinde ve büyük işletmelerde işyeri hekimleri tarafından da yapılacak.

Huzurevlerinde ve cezaevinde olanlara da buralara gidilerek aşı uygulanacak. Gerektiği takdirde, özel hastaneler de aşılama için devreye sokulacak. Aşılama tamamlandıktan sonra toplumsal bağışıklık izlenecek. Corona virüsün seyrine göre gerekirse yaz aylarının sonunda ikinci kez aşılama yapılabilecek. Virüs akraba virüsleri gibi yok mu olacak yoksa kış gripleri gibi seyretmeye devam mı edecek, bunlar izlenecek.

Mutasyonla ilgili merak edilenler (Bilim Kurulu üyeleri yanıtladı)

Sayfa Yükleniyor...