Zimbabwe ekonomiyi düzeltmek için filleri satıyor

Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Zimbabwe, kötü giden ekonomisini düzeltmek için çareyi ülkedeki milli parklarda yaşayan filleri satışa çıramakta buldu.

Haberler 23.12.2014 - 12:47

Zimbabwe ekonomiyi düzeltmek için filleri satıyor

Zimbabwe'nin en büyük milli parkı Hwange'de yaşayan 32 fil, Çin, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri yolcusu.

Zimbabwe, bu parktaki filleri satmayı planlıyor. Bunun sebebi ise parasızlık. Ülke filleri satarak milli parkın yaklaşık 2.3 milyon dolarlık yıllık masrafını karşılamayı planlıyor.
 
Yıllardır kötü giden ekonomisini düzeltemeyen 13 milyon nüfuslu ülke, finansal sıkıntılardan dolayı bir süredir milli parklarının bakımı için gerekli kaynağı bulamıyor.

FİYATLARI 40 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR

Konuyla ilgili Zimbabwe Doğal Yaşamı Koruma Direktörü Geoffreys Matipano'nun yaptığı açıklamaya göre, satışı düşünülen fillerin fiyatı 40 bin dolardan başlıyor. Parktaki fillerden en pahalısının fiyatı ise 60 bin dolar.

Her gün yaklaşık 200 litre su tüketen fillerin bu ihtiyaçları Güneş enerjisi ve motorinle çalışan kuyulardan temin ediliyor. Fillerin su ihtiyacını karşılamak için ise yılda 500 bin dolar harcamak gerekiyor.

Ülkedeki en büyük milli parkı olan Hwange Ulusal Parkı Yaklaşık 14.600 kilometrekarelik bir alanda bulunuyor ve 62 file ev sahipliği yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...