Daha 10 yaşında ama matematik dehası

10 yaşındaki Yi, iki katı yaşındaki öğrencilerin çözdüğü denklemleri çözebildiği için Yi'ye üniversiteden özel bir matematik öğretmeni getirilmiş.

01.12.2009 - 12:31

Daha 10 yaşında ama matematik dehası

Yi Fan daha 10 yaşında ama en zor matematik soruları bile ona vız geliyor. Çözdüğü soruları çözebilen öğrenciler onun iki katı yaşında olan Yi'nin öğretmeni sonunda onu müfredatın dışında tutarak bir üniversite öğretmeni ile çalışmasını sağlamış.

Ailesi de her ne kadar Yi ile gurur duysa da, oğulları ortaokula geldiği zaman nasıl bir sıkıntı çekeceğini düşünüyor. Yi'nin Brunel Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği öğretmenliği yapan 46 yaşındaki babası Mizi Fan, "Yi daha üç yaşındayken kesirlerden bahsetmeye başladı" dedi.

Mizi, "Şimdi onu zorlaycak bir şey bulma konusunda çok zorluk çekiyorum. Onu nasıl bir ortaokula göndereceğimizi bilmiyoruz çünkü normal bir ortaokul onun için zaman kaybı olacaktır" yorumunu yaptı.

Yi'nin 45 yaşındaki inşaat mühendisi mezunu ve ev hanımı annesi Aihe de, "O hep öğrenmeye ve soru sormaya çok meraklı olmuştu. Onu hiç zorlamamız gerekmedi" diye konuştu.

İngilizce ve fizik konusunda da uzmanlaşmaya çalışan Yi ayrıca yedinci sınıf piyano testine hazırlanıyor. Bununla da yetinmeyen Yi, obua çalmayı öğrenmeye başlamış. Yi, "Büyüyünce ne olacağıma karar vermedim. Sadece öğrenebildiğim kadar şey öğrenmek istiyorum. Futbolda çok iyi değilim ve okul takımında da değilim. Bu konuda çalışmaya devam edeceğim ama insan her şeyde iyi olamaz" dedi.

Anne, babası 16 yıl önce İngiltere'ye gelmeden Çin'de üniversitede tanışan Yi, geçen yıl ilkokullar arasında düzenlenen ulusal matematik yarışmasında 100 binden fazla çocuğu yenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...