İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Çin'in orta kesimindeki Hubei yetkililerinin yayımladığı tebliğde, yılda 230 bin paket sigara tüketilmesi istenmekle kalmıyor, ayrıca "hedefleri yakalamakta başarısız" olan veya komşu eyaletlerde üretilen rakip markaları içen yetkililerin cezalandırılacağı da bildiriliyor.

Eyalet hükümetinin internet sitesindeki tebliğde, yerel okullara öğretmenler için bir sigara kotası konulması talimatı verilirken, bir köyden de, köy yetkilileri için yılda 400 karton sigara satın alınması istendi.

Tebliğin, sigaradan elde edilecek vergi gelirinin artırılmasını ve yerel sigara üreticilerini, ülkenin sayıları 100'ü bulan diğer sigara üreticilerinin rekabetine karşı korumayı amaçladığı belirtildi.

KÜL TABLALARINDA TEFTİŞ

Yerel bir gazetenin haberine göre, bir köyün ortaokul öğretmeni, yetkililerin bir öğleden sonra aniden okula geldiklerini ve öğretmenler odasındaki kül tablalarıyla çöp tenekelerini "denetlediklerini" anlattı.

Öğretmen, "sigara pazarlamasını güçlendirme ekibi"nin, çöplerde 3 adet "uygun olmayan" izmarit tespit ettiğini ve sigarayı içen öğretmenin, memurlara yönelik "sigara kullanma kuralını" ihlal ettiği gerekçesiyle uyarıldığını söyledi.

Müfettişlerle yapılan müzakere sonucunda okulun ceza almaktan kurtulduğu ancak "disipline aykırı hareketler" nedeniyle eleştirildiği kaydedildi.

Çin hükümeti, kriz yüzünden ihracatın azalması üzerine ekonomiyi teşvik için gerek ulusal gerekse yerel seviyede harcamaların artırılması talimatı vermişti ancak sigara içme kotasının konulması gibi bir uygulamaya ilk kez rastlanıyor.

Ülkede sigara karşıtı kampanyalara karşın, sigara vergileri yerel seviyedeki vergi gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor.